Hrvatska se suočava sa ozbiljnim problemom, a turisti su pronašli način da ga zaobiđu. Klimatske promjene i rastuće temperature vode u Jadranu dovele su do porasta populacije meduza, koje značajno kvare ljetni odmor. Međutim, turisti nisu bez pomoći. Pronašli su jednostavan i efikasan način da ublaže bolne opekotine.
Plaže oko Rovinja, Pule i Umaga smatraju se područjima "povišenog rizika". Najčešće se tamo sreću kompas-meduze i svijetleće meduze. Kontakt sa njihovim ćelijama može da bude izuzetno bolan. Toksini izazivaju peckanje, crvenilo i simptome slične opekotinama.
Jabukovo sirće - hit među turistima
Suočeni sa rastućom prijetnjom, turisti su počeli da traže načine za ublažavanje opekotina. Ispostavilo se da ključ za smanjenje bola leži u svakoj kuhinji, u običnom jabukovom sirćetu. Sve više ljudi ga nosi na plažu kao neophodan dio ljetne opreme.
Stručnjaci preporučuju da se odmah nakon kontakta sa meduzom rana prelije sirćetom. Ova supstanca ne samo da ublažava bol, već i neutralizuje dejstvo toksina. Nakon toga najbolje je otići kod ljekara kako bi se provjerilo da li je potrebna dodatna njega. Takođe je važno pažljivo pregledati kožu. Ako na tijelu ostanu dijelovi žarnih ćelija, treba ih pažljivo ukloniti pincetom.
Meduze - cijena klimatskih promjena?
Stručnjaci naglašavaju da porast populacije meduza predstavlja jedan od brojnih efekata zagrijavanja klime. Više temperature vode pogoduju njihovom razmnožavanju, a promjene u morskim ekosistemima mogu da dovedu do daljeg povećanja njihovog broja, prenosi Kurir.