Dron koji je pao 10. marta

Istraga u Zagrebu: Na letjelici je bila avio-bomba s upaljačem, nađena crna kutija

  • Izvor: Jutarnji.hr
  • 13.04.2022. 11:54

Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu drži konferenciju za novinare o rezultatima dosad sprovedenih uviđaja u vezi sa padom bespilotne letjelice 10. marta u Zagrebu.

- 12. marta smo poslali obavještenje kako smo s nadležnim službama započeli sa sprovođenjem uviđaja koji je trajao do 14. marta. Dva dana kasnije smo izvijestili da smo započeli s kriminalističkim istraživanjem i da je događaj kvalifikovan kao teško krivično djelo. Zbog složenosti postupanja slučaj je povjeren na rad Županijskom tužilaštvu. Zatraženo je stručno mišljenje vazduhoplovne tehničke struke. Iz balističkog vještačena bilo je vidljivo da se radi o avio-bombi s upaljačem - kazao je županijski državni tužilac Jurica Ilić.

On je rekao kako se danas iznose informacije samo o uzroku pada bespilotne letjelice i štete. Po ostalim pitanjima još se vrše uviđaji, prenosi Jutarnji.

Načelnik Sektora Kriminalističke vojne policije brigadir Jadranko Karlušić rekao je da je šteta procijenjena na 600.000 kuna, a uviđaj je sproveden na četiri lokacije u Zagrebu.

Letjelica je nakon uviđaja prevezena u prostore Hrvatske vojske, a uzeti su i uzorci iz kratera.

Glavni vojni avio istražilac, brigadir Mario Počinok, izvijestio je potom o detaljima drona kao i uzroku pada uzevši u obzir tehnički pregled ostataka bespilotne letjelice.

- Kad govorimo o istrazi, ovo spada u kategoriju nesreće "potpunog uništenja aviona". Letjelica je namijenjena za dubinsko izviđanje teritorija, ima visoke performanse što se tiče ljetnih karakteristika, kreće se od 900 do 1.100 kilometara na sat, rekao bih da ljeti i transsonično. 300 do 6.000 metara je visina s koje može provesti snimanja, a vreme lansiranja je do 15 minuta. Lansira se pomoću posebnog vozila, raketnim pogonom, potom preuzima klasični mlazni motor. Takvih je proizvedeno 152 komada - rekao je on.

Pronađena crna kutija, zapisi u njoj uništeni

- U toku pada bio je relativno aktiviran stajni trap, jedna sonda je izletjela, a druga ostala u svom ležištu, kao i retroraketa. Nakon pada, izletjela je iz ležišta te se aktivirala, što objašnjava jaku bijelu svjetlost koja se vidi na snimku - kazao je pokazujući na prezentaciju.

- Zaključak je da je letjelica bila u vrlo dobrom stanju, održavana. Motor nije radio. Nađena je crna kutija, bitno oštećena. No sam medij na kojem se vrši zapis je u potpunosti uništen i nije bilo šanse za oporavak - rekao je on.

Sa stajališta avio operacija, tužilaštvo je zaključio da je uzrok pada narušen sled u delu kod aktiviranja glavnog padobrana što je imalo za posljedicu da je letjelica na velikoj visini odbacila padobran i nastavila velikom brzinom padati te udarila o tlo.

Pronađen upaljač s ćiriličnim oznakama

Major Mile Tomić, glavni veštak za požare i eksplozije iz Tužilaštva za podršku OS RH kazao je kako je pronađen upaljač s ćiriličnim oznakama.

- Sa sigurnošću je utvrđeno da je bio stavljen na prednji dio avio-bombe. Utvrdilo se da se radi o krhotinama avio-bombe OFAB 100-120. Na temelju pregleda metalnih fragmenata utvrđeno je da se radi o avio-bombi s upaljačem - rekao je on.

Tagovi: