Predsjednik Košarkaškog saveza Srbije Nebojša Čović predstavio je Nacionalni projekat razvoja i stabilizacije srpske košarke, po kojem bi Profesionalna liga sa 12 učesnika bila uspostavljena od sezone 2026/27.
Nebojša Čović je istakao da je cilj reforme takmičenja obnova košarke kroz nacionalnu ligu i povratak suvereniteta srpske košarke.
Prema prijedlogu, prvi rang takmičenja u Srbiji bila bi od sezone 2026/27. Profesionalna nacionalna liga sa 12 klubova, kojom ne bi rukovodio Košarkaški savez Srbije, nego sami klubovi.
Direktora i sportskog direktora birao bi bord Lige, a menadžment bi birali direktor i sportski direktor. Odluke se donose glasanjem klubova, uz direktora lige i predstavnika Saveza u bordu.
Uslov za učesnike bio bi da imaju budžet od najmanje 500.000 evra po sezoni, uz bankarske garancije, garancije lokalne zajednice ili garancije sponzora. Morali bi svi da imaju dvoranu sa minimalno 1.500 mjesta i u ekipi najviše šest stranaca.
Profesionalna liga Srbije igrala bi se tokom čitave sezone, što znači da bi srpski klubovi morali uskoro da istupe iz regionalne ABA lige, kako bi novi model domaćeg takmičenja zaživio.
Sljedeći rang takmičenja bila bi Košarkaška liga Srbije, a potom slijede Muška liga Srbije 1 i Muška liga Srbije 2.
— Faktički imamo sedam nivoa takmičenja. Od toga su nivo jedan do nivoa četiri nacionalna takmičenja, dok su nivoi pet, šest i sedam regionalna takmičenja — objasnio je Čović na konferenciji za medije.
"Sljedeća sezona tranziciona"
Čović je najavio da će sljedeća sezona Košarkaške lige Srbije biti tranziciona.
— Prijedlog je da u Košarkaškoj ligi Srbije sljedeće sezone bude 20 učesnika — 16 klubova iz KLS-a i četiri ekipe iz ABA lige. Na kraju sezone biće održan "fajnal-ejt" u "Beogradskoj areni". Na njemu će igrati šest najboljih klubova iz Košarkaške lige Srbije plus Crvena zvezda i Partizan. To je jedan od prijedloga. Bilo bi 38 dvokružnih kola i na kraju završni turnir — naveo je Čović.
Nakon tranzicione sezone, prvih šest ekipa, kao i Crvena zvezda i Partizan, bili bi sigurni učesnici prvog izdanja Profesionalne nacionalne lige.
U plej-inu za Profesionalnu ligu igrao bi sedmi protiv osmog, a deveti protiv desetog. Pobjednik iz duela sedmog i osmog išao bi direktno u Profesionalnu ligu, dok bi poraženi igrao protiv boljeg iz duela devetog i desetog. Tako bi se dobio i deseti učesnik. Sve utakmice bi se igrale na jednu pobjedu.
Još dva mjesta bi popunili timovi koji dobiju pozivnice. Prema Čovićevim riječima, mogli bi da ih dobiju klubovi iz gradova u kojima bi se razvijala košarka.
Čović je napomenuo da postoji mogućnost i da u tranzicionom periodu sve bude kao i dosad, pa da od sezone 2026/27. Profesionalnu nacionalnu ligu čini šest srpskih klubova iz ABA lige i šest prvoplasiranih timova iz sadašnjeg KLS-a.
"Vrijeme je za povratak suverenom sistemu takmičenja"
Nebojša Čović je još jednom ponovio da je regionalna ABA liga izgubila sportski značaj.
— Partizan i Crvena zvezda imaju višegodišnje licence za Еvroligu. Bio je cilj da kroz ABA ligu idemo u Еvropu i da dođemo do stabilne pozicije. Do toga se došlo. Ovakva ABA liga ne vodi nigdje. Imamo pojavu vještačkih klubova. Ne kažem da je Dubai neregularan, ali format je takav da se takmiče klubovi sa prostora bivše Jugoslavije. Vrijeme je za povratak suverenom sistemu takmičenja, poput Grčke — istakao je Čović.
Kada je u pitanju nacionalni Kup Radivoja Koraća, neće biti promjena, bar za sljedeće izdanje.
Tokom predstavljanja Nacionalnog projekta razvoja i stabilizacije srpske košarke govorio je i selektor reprezentacije Srbije Svetislav Pešić.