Maltene da nema dana u kojem na naslovnim stranama portala nije vijest iz crne hronike. Najčešće sa puteva Srpske. Gužve na putevima, malo nepažnje, neprilagođena brzina. Sve to, u kombinaciji sa još milion faktora, nerijetko košta života. I tada je kasno za sve, osim za nauk drugim vozačima. A lekcija je i više nego jasna - poštovanje pravila i oprez. Dosta opreza.
"Apelovali smo na građane da se pridržavaju saobraćajnih pravila i propisa, a posebno da brzinu prilagode uslovima na putu i da ne konzumiraju alkohol za vrijeme vožnje. Uprkos tome, u protekla tri dana dogodilo se 119 saobraćajnih nezgoda, u kojima je smrtno stradalo pet lica", rekao je Danko Tunić, glavni inspektor za bezbjednost saobraćaja MUP-a Republike Srpske.
Statistika kaže da je broj saobraćajnih nezgoda u porastu. Samo tokom protekle godine zabilježeno ih je 10.000. Prošle godine su na putevima Srpske život izgubile čak 94 osobe. Problem se mora rješavati sistemski, smatraju stručnjaci.
"Prvenstveno moramo da poradimo na obuci naših najmlađih vozača, upravo zato što su ta lica, od 18 do 30 godina najugroženija lica i najviše stradavaju. Pričam, prvenstveno, o edukaciji, prevenciji, boljem sistemu obuke vozača, a zatim i represivnim mjerama. Najavljeno je novih 110 stacionarnih radara na teritoriji Republike Srpske", rekao je Nikola Ćopić, inženjer za bezbjednost saobraćaja.
Vozači, barem pred kamerama, nemaju ništa protiv represivnih mjera. Bezbjednost je, kažu, na prvom mjestu.
I ako vam se čini da ste ovu priču samo od početka godine čuli nekoliko puta, u pravu ste. Iz dana u dan, na žalost, slušamo i priče o onima kojih više nema. Ponekad i cijelih porodica. I zato, Ako one iz prethodnih niste, savjete iz ove priče poslušajte.