Aljoša Borković (39), poznati haker iz Banjaluke, biće osuđen na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 50.000 KM zbog više sajber napada, potvrdio je za ATV Borkovićev branilac, advokat Rade Ćulibrk.
On kaže da je to dogovoreno sporazumom o priznanju krivice koji je odbrana sklopila sa Okružnim javnim tužilaštvom u Banjaluci.
”Sporazum je danas prihvatio Osnovni sud u Banjaluci. Dogovoreno je da se Borkoviću izrekne kazna od godinu dana zatvora i novčana kazna u iznosu od 50.000 KM, uz plaćanje sudskih troškova”, rekao je Ćulibrk, navodeći da je izricanje presude zakazano za sutra.
Rade Ćulibrk, advokat
Borković je u pritvoru već proveo deset mjeseci, što mu je uračunato u izrečenu kaznu. Nakon presude biće pušten na slobodu, budući da mu je pritvor određen do izricanja presude. Preostala dva mjeseca zatvora će po svemu sudeći pretvoriti u novčanu kaznu.
Novinarima ponovo uskraćeno prisustvo
Razmatranje sporazuma održano je u kancelariji postupajuće sudije Vedrane Grmuše, tako da Osnovni sud Banjaluka novinarima ponovo nije dozvolio da prisustvuju ročištu. Samo su usmeno poručili da u kancelariji nema dovoljno prostora... Zbog toga ni Borkovićeva izabranica nije mogla da prisustvuje ročištu.
Optužnicom, Borkoviću su na teret stavljena krivična djela neovlašten pristup zaštićenom računaru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka; kompjuterska prevara; pokušaj neovlaštenog korištenja ličnih podataka i pokušaj ucjene.
Prema optužnici Borković se u decembru 2020. godine uključio u računar Tehničkog remonta Bratunac (TRB) tako što je poslao imejl sa zahtjevom za narudžbu posla u iznosu od 1,3 miliona evra. Poruka je sadržavala poveznicu na maliciozan link.
Žrtve ”targetirao” mejlovima
Drugom tačkom na teret mu je stavljeno da je od ”Klinike Kostić” pokušao da iznudi 150.000 evra, tako što im je ”upao” i zaključao računarski sistem, a potom im poslao mejl u kojem je naveo da je prikupio podatke za 25.000 pacijenata. Uz poruku je poslao nekoliko nalaza i fotografija pacijenata sa operacija, čime se zaključivao da je pristio bazi podataka pacijenata. Od nadležnih je tražio novac, prijeteći da će ponovo srušiti sistem, ukoliko pokušaju da ga podignu, te da će otkupnina tada iznositi 500.000 evra.
Na teret mu je stavljen i sajber napad u kojem je od advokatice Vasvije Vidović iz Sarajeva ukrao podatke o raznim predmetima, tražeći uplatu od 10 bitkoina (oko 530.000 evra), uz prijetnje da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o tome obavijestiti medije. Uz prijetnju je poslao dokaz da ima određene podatke, a kako uplatu nije dobio u roku od 24 sata klijentima advokatice je slao poruku: ”Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije”, predstavljajući se kao Vidovićeva. U narednih 10 dana stotine klijenata su kontaktirale advokaticu, što je onemogućilo normalan rad kancelarije te joj nanijelo štetu u vidu uništene 10-godišnje arhive i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju zbog curenja informacija.
Optužen je i za upade u računar Ivana Begića, te pokušaj uključivanja u računar D.K.
Od svih oštećenih samo je Vidovićeva tražila nadoknadu štetu od oko 7.000 KM, budući da je nakon ”sajber napada” morala da nabavi nove računare.