Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske

Žalba na odluku Osnovnog suda u Bijeljini: Jezik u školi promijenjen u "bosanski"

  • Izvor: SRNA
  • 17.01.2024. 17:49

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske uložiće žalbu Okružnom sudu u Bijeljini na prvostepenu presudu bijeljinskog Osnovnog suda kojom je naziv maternjeg jezika koji djeca izučavaju u Osnovnoj školi (OŠ) "Meša Selimović" u naselju Janja promijenjen u "bosanski", umjesto jezik bošnjačkog naroda.

Ministar prosvjete i kulture Srpske Željka Stojičić rekla je Srni da će Ministarstvo, posredstvom Pravobranilaštva Srpske, uložiti žalbu na prvostepenu presudu Osnovnog suda u Bijeljini od 12. januara u vezi sa jezikom bošnjačkog naroda.

Iz resornog ministarstva je saopšteno da, kada je u pitanju upotreba jezika i pisma u osnovnim školama u Republici Srpskoj, Ministarstvo postupa u skladu sa Ustavom Srpske i zakonima kojima je uređena oblast obrazovanja i ne umanjuje nijednom narodu pravo na upotrebu jezika i pisma.

"Ustavom Republike Srpske propisano je da su službeni jezici Republike Srpske jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda, te da su službena pisma ćirilica i latinica", navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva napominju da se učenicima bošnjačke nacionalnosti upisuje u pedagošku dokumentaciju, evidenciju i obrasce javnih isprava naziv jezika u skladu sa odredbama Ustava Republike Srpske kao jezik bošnjačkog naroda.

Direktor OŠ "Meša Selimović" u bijeljinskom naselju Janja Davor Radojević izjavio je danas Srni da je nepravosnažnom sudskom odlukom naziv maternjeg jezika koji djeca izučavaju promijenjen u "bosanski", umjesto jazik bošnjačkog naroda, kako je sada praksa, te da u vezi s tim čeka instrukcije Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

Advokat Zoran Perić najavio je u izjavi Srni žalbu na odluku Osnovnog suda u Bijeljini u vezi sa nazivom jezika za učenike bošnjačke nacionalnosti u OŠ "Meša Selimović" u Janji, te ocijenio da je tužba u ovom slučaju neosnovana i politički motivisana.

Advokat Haris Kaniža koji je zastupao grupu roditelja iz Janje objavio je na svom "Fejsbuk" profilu da je Osnovni sud u Bijeljini donio presudu, prema kojoj se u svim dokumentima učenicima mora upisivati "bosanski jezik" kao maternji.

Pratite nas i putem Vibera