Slika trebinjskog tržišta rada malo je bolja ove nego prethodnih godina. Do posla je lako doći, a nakon dosta muke popravili su se i poslodavci na jugu.
"Mislim da su ove godine poprilično zadovoljene potrebe poslodavaca. Da li je to razlog što su oni poboljšali uslove rada, što se tiče cijene rad, što se tiče slobodnih dana i slično ili je to razlog što imamo jako mnogo studenata koji su došli iz Srbije pa su odlučili da sezonski u Trebinju rade", kaže Mirjana Sušić, šef Biroa Trebinje.
Rade i srednjoškolci oni profesionalniji radnici prvenstveno konobari platu i dalje zarađuju u susjednom Dubrovniku. Neki se pokaju pa se vrate.
"Nama su bile otišle četiri medicinske sestre sve četiri su se vratile", kaže Nedeljko Lambeta, direktor Bolnice Trebinje.
Ipak i dalje je ogroman broj onih koji na posao idu preko granice. Koliko je tačno Trebinjaca u Dubrovniku na poslu, niko ne zna. Slike sa GP Ivanica najbolje odgovore na ovo pitanje.
"Postoji ta jutarnja smjena i popodnevna samim tim tada su veće migracije ljudi iz Trebinja i naravno bude čekanja", kaže Novica Ružić, inspektor KIO u GP Jedinica Trebinje.
Ugostiteljstvo, građevinarstvo, i poljoprivreda grane su u kojima i dalje fali radnika. Bilo je i stranaca koji su platu zarađivali u Trebinju ali i oni brzo pređu granicu.
"Imamo znatno manji broj zahtjeva za izdavanje radnih dozvola u odnosu na prethodnu godinu. Najviše radnih dozvola otprilike je izdato za neki visokoobrazovani kadar, edukovani kadar izdvojiću ove godinu našu Bolnicu Trebinje što je pozitivno jer je privučen jako veliki broj doktora koji pristali da rade ovdje", kaže Mirjana Sušić, šef Biroa Trebinje.
A raditi u Trebinju i nije tako loše, zahvaljujući Dubrovniku lokalni poslodavci su konačno shvatili koliko znači dobar radnik. Rezultat ove radničke bude su veće plate u privatnom nego u državnom sektoru.