Gradonačelnik Laktaša

Bojić: Gašenje struje i blokiranje saobraćajnica nije rješenje

  • Izvor: SRNA
  • 14.12.2024. 10:30

Gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić rekao je da će nakon usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama zakona o budžetskom sistemu ravnomjernije i pravednije biti raspoređen prihod lokalnim zajednicama od PDV-a, jer se u suprotnom male opštine ne mogu razvijati, te dodao da je rekordan prihod od PDV-a u Srpskoj što će se pozitivno odraziti na sve opštine i gradove.

"Sve je teže rukovoditi malom i nerazvijenom opštinom. Potrebe su sve veće a sredstva su nedovoljna za osnovne životne potrebe. Ne samo za to, već i za funkcionisanje lokalnih uprava. Oni nisu u mogućnosti da raspoloživa sredstva rasporede ni za bruto plate, a da ne govorimo o drugim potrebama, socijalnim davanjima ili vrtićima", rekao je Bojić u podkastu SRNЕ.

On je rekao da nije riječ o uzimanju sredstava Banjaluci ili Bijeljini, čiji su se gradonačelnici protivili usvajanju ovakvog zakonskog rješenja, te dodaje da je u prošloj godini najveći grad Srpske prihodovao 68 miliona KM, da će to u ovoj godini biti 78 miliona, a naredne za četiri miliona više.

"Šest miliona KM se usmjerava prema malim lokalnim zajednicama. Ako se budemo kretali u nekom drugom pravcu došli bi u situaciju da se svi žele preseliti u Banjaluku. U nerazvijenim opštinama građani nemaju mogućnost da upišu dijete u vrtić", naglasio je Bojić, koji je i član Predsjedništva Saveza opština i gradova Republike Srpske.

On je naveo primjer Laktaša koji je značajan dio sredstava prikupljao u republički budžet, ali da se ta sredstva nisu vraćala u lokalnu kasu.

"Prihod od PDV-a u Laktašima bio je oko 12,5 milion KM, a prihodi privrede od PDV-a iznosili su oko 50 miliona. Poslije 16 godina Laktaši imaju ostvarenje PDV-a oko 12,5 miliona KM, a privreda je uplatila ove godine u budžet oko 300 miliona KM. To je šest puta više nego prije 15 godina", naglasio je Bojić.

Povoljan trenutak za novu raspodjelu PDV-a, 600 miliona KM Vlada će usmjeriti lokalnim zajednicama

Bojić kaže da i druge lokalne zajednice mogu pratiti primjer Banjaluke, odnosno da uvode besplatne udžbenike, prevoz i priključak na gradski vodovodnu mrežu ali da bi to dovelo do deficita u budžetu.

"Da smo uveli besplatne priključke za vodu, kao što je to uvela Banjaluka, naš 'Vodovod' u Laktašima bi otišao u stečaj. Da ne pričam šta bi se desilo sa malim lokalnim zajednicama. I naši građani bi željeli olakšice, ali pored prihoda koje ostvarujemo to nije moguće", naveo je Bojić u podkastu SRNЕ.

On je ukazao da je više od 50 predstavnika lokalnih zajednica u Savezu opština i gradova podržalo ovu inicijativu, te da su to kao važno pitanje prepoznali i načelnici koji dolaze iz redova opozicije na republičkom nivou.

"U protekle četiri godine imali smo 15-20 sastanaka Saveza, u kojem su Draško Stanivuković i Ljubiša Petrović potpredsjednici. Za Draška Stanivukovića znam da je došao jednom na sastanak, a Ljubiša Petrović dva puta. Mi kandidujemo veoma važna pitanja za funkcionisanje lokalnih zajednica na tim sastancima", istakao je Bojić.

On kaže da inicijativa u vezi sa raspodjelom sredstava od PDV-a nije od juče, te da je ovo pitanje pokrenuto prije nekoliko godina.

"Možda je sada bio povoljan momenat baš iz tog razloga jer je prihod od PDV-a prema lokalnim zajednicama najveći u posljednjih 20 godina. Više od 600 miliona KM budžeta Srpske biće usmjereno prema lokalnim zajednicama. Spoljni dug je mnogo manji nego prethodnih godina tako da je rast PDV-a veći za ovu i narednu godinu", poručio je Bojić.

On je naglasio da Banjaluka ostvari više vlastitih prihoda nego od PDV-a, dok je u malim lokalnim zajednicama situacija drugačija, odnosno da kod nerazvijenih opština raspodjela sredstava od PDV-a čini 90 odsto budžeta.

"Donijeli smo takvu odluku da bi ostvarili određen balans. Dvije stambene zgrade, putem rente i uređenja Banjaluka naplati šest miliona KM. Ko će da napravi stambenu zgradu u Jezeru, Krupi na Uni, Goraždu? Zbog toga je bio cilj da se malo rasterete", kaže Bojić za SRNU.

On je naveo da je procjena bila da je najbolje da se na ovaj način pomognu male lokalne zajednice, jer će Vlada u narednoj godini povećati penzije, plate za medicinske radnike sa srednjom stručnom spremom, kao i povećati izdvajanja za druge kategorije društva.

"Sada je odluka bila takva. U narednom periodu razmotrićemo i druge mogućnosti", rekao je Bojić.

Govoreći o kriterijumima za raspodjelu sredstava od PDV-a, gradonačelnik Laktaša je pojasnio da je glavni parametar od 75 odsto broj stanovnika, 15 odsto je površina lokalne zajednice, dok je 10 odsto broj učenika u srednjim školama.

"Iz Laktaša 1.400 učenika pohađa srednje škole u Banjaluci. Mi zbog toga nemamo nijednu marku prihoda. Zašto se ne uzima u obzir broj učenika u osnovnim školama. To mi možemo pitati. Tada je to neko planirao. Smatramo da to nije najbolje rješenje, ali ako donesemo drugo opet će nekome pripasti manje a nekome više sredstava", dodao je Bojić.

Neprihvatljivi potezi Stanivukovića, scene koje nisu trebale Banjaluci pred praznike

Govoreći o organizovanju protesta u Banjaluci, gašenju električne energije u blizini republičkih institucija i blokiranju saobraćajnica, Bojić je mišljenja da to nije rješenje i da je gradonačelnik Banjaluke svoje zahtjeve trebao iznositi na sjednicama Saveza, a ne bojkotovati njegov rad.

"Mislim da ovakve scene pred praznike, i kada turisti dolaze u Banjaluku, nisu trebale da se dese. Nas kontaktiraju i pitaju šta se dešava u Banjaluci i zbog čega. To je neprihvatljiv odnos", konstatovao je Bojić.

On je ukazao i na odnos gradonačelnika Banjaluke prema policijskim službenicima, navodeći da tako ne treba da postupaju ozbiljni ljudi, te da šansu treba dati dijalogu a ne ulici.

"Sve treba završiti za stolom i razgovorima. Uvijek ima mogućnosti za kompromis", zaključio je Bojić u podkastu SRNЕ.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: