Iako se o otkupnoj cijeni ali i rodu malina u Srbiji još uvijek polemiše, malinari ivanjičkog kraja su bez obzira na sve teškoće, već počeli da traže radnike.
Oglasi za berače već su preplavili društvene mreže i lokalne portale. Pronaći adekvatnu radnu snagu već godinama unazad nije nimalo lako, iako za nepunih mjesec dana rada mogu dobro da zarade.
"Već smo dali oglas, kako bi ranije pronašli berače za ovu sezonu. Dnevnica je 4.000 dinara (oko 66 maraka), a uz to imaju obezbijeđenu hranu, smještaj. Imaju sve uslove kao što ih imaju moji ukućani i ja. Iako cijena maline još uvijek nije poznata, mi naš rod ne želimo da prepustimo slučaju. Malina se mora obrati, a sa kakvom računicom ćemo i ostati kad platimo sve vidjećemo na kraju", kaže za RINU dugogodišnji malinar iz sela Prilike kod Ivanjice.
On još jednom ističe da je sve manje onih koji žele da beru malinu, iako je do prije samo deset godina situacija bila potpuno drugačija i radnike nije bilo ovako teško naći. Dio roda obere i sam gazda i ukućani, a nerijetko radnici uprkos finoj zaradi ne ispune očekivanja.
"Ponekad se dešava da ljudi u berbu malina krenu kao da su krenuli na izlet u prirodu. Uopšte se ne trude, ne uberu nekad ni 50 kilograma što je neki minimum. Ja ono što kažem, ja sve ispunim i isplatu i uslove, ali često nisam dobijao adekvatnu uslugu zauzvrat. Jako teško je naći dobre berače u današnje vrijeme to je činjenica", dodaje sagovornik portala.
Berba malina počinje u junu i traje oko mjesec dana, ukoliko se uzme u obzir da je dnevnica oko 4.000 dinara, lako se dolazi do zaključka da se za to kratko vrijeme može zaraditi natprosječna plata u Srbiji.