Američko tržište akcija je doživjelo svoje najbolje dane, a sada dolazi dalji pad cijena akcija, državnih obveznica i dolara, upozorava Kristofer Vud, glavni strateg za kapital u Džefris finansijskoj grupi.
Kristofer Vud je veteran finansijske industrije sa dugom karijerom u finansijskom novinarstvu i analizi tržišta, i možda je najpoznatiji po svom nezavisnom razmišljanju i pronicljivim prognozama. Bio je među rijetkima koji su na vrijeme upozorili na pucanje američkog tržišta drugorazrednih hipotekarnih kredita - lančanu reakciju koja je izazvala najveću svjetsku finansijsku krizu od Velike depresije 2008.
Sada Vud upozorava da je vrijednost američke berze dostigla vrhunac krajem decembra.
"Amerika je dostigla svoj istorijski vrhunac", rekao je on, upoređujući ga sa japanskim tržištem 1989.
"Dolar je započeo dugoročni trend slabljenja, a to će smanjiti tržišnu kapitalizaciju američkih akcija u odnosu na ostatak svijeta", dodao je.
Prema "Blumbergovom" izvještaju, Vud savjetuje investitore da diversifikuju svoje portfelje ulaganjem u sredstva u Kini, Indiji i Еvropi.
Pesimističan pogled ovog iskusnog stratega na američko tržište odražava rastući globalni skepticizam u pogledu dominacije na američkom tržištu, posebno imajući u vidu haotično sprovođenje tarifne politike pod predsjednikom SAD Donaldom Trampom.
Američke akcije zaostaju za globalnim konkurentima
Američke akcije čine otprilike 60 do 70 odsto globalne tržišne kapitalizacije, ali njihov ekonomski doprinos globalnom bogatstvu nije srazmjeran tom cifrom, primjećuje Vud.
"Ovo je izuzetno visoka procjena u poređenju sa drugim tržištima. Japanske akcije su takođe bile izuzetno precijenjene krajem 1989. godine", kaže on.
Američke akcije su skoro ušle na takozvano medvjeđe tržište - fazu u kojoj cijene padaju za više od 20 odsto od svog vrhunca, što se često smatra znakom ozbiljne korekcije ili početka recesije. Iako se referentni indeks S&P 500 djelimično oporavio sa najnižih nivoa posljednjih dana, on je i dalje u padu od 8,6 odsto od početka godine. Ovo zaostaje za berzama u Еvropi i Kini, koje su u istom periodu zabilježile bolji rast i stabilnije poslovanje.
Vud dodaje: "Ne opadaju samo SAD, već i Еvropa, Kina i Indija rastu".
Prema njegovim riječima, većina međunarodnih investitora nije dovoljno otvorena prema Indiji. Svako ko ulaže u tržišta u razvoju obično ima udio u Indiji.
"Mislim da bi globalni fondovi takođe trebalo da investiraju u Indiju", zaključuje on, prenosi "Mondo".