ANALIZA ECONOMISTA

Pet finansijskih iznenađenja sa kojima se svjetska ekonomija suočila u 2021. godini

  • Izvor: Kliks
  • 23.12.2021. 10:26

Svaka godina dolazi sa svojim neočekivanim preokretima za finansijska tržišta, ali 2021. je bila puna njih. The Economist je sabrao najznačajnije događaje koji su obilježili ovu godinu, a koji su najviše iznenadili investitore, kompanije i analitičare.

Osvrnuli su se u The Economistu i na to na koji način bi ovi događaji mogli uticati i na dešavanja u narednoj, 2022. godini.

Poremećaji u lancu snabdijevanja

Paul Samuelson, dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju, jednom se našalio da je berza predvidjela devet od posljednjih pet recesija. Slična situacija je i sa analitičarima koji su se do sada redovno brinuli zbog velikih poremećaja u lancu nabavke. Početak pandemije, u prvom dijelu 2020. godine, bio je zapanjujuće bez ozbiljnih problema, osim činjenice da je jedno vrijeme nedostajalo opreme za ličnu zaštitu. Nasuprot tome, ova godina je bila obilježena velikim nestašicama i rastom inflacije uzrokovane ponudom. Drewry, konsultantska kuća za lanac snabdijevanja, konstruira mjeru prosječne cijene transporta kontejnera od 40 stopa na niz ruta. Ovo je dostiglo vrhunac od 10.377 dolara krajem septembra, četiri puta više nego godinu ranije.

Poremećaji u fabrikama i lukama u Kini i jugoistočnoj Aziji, potaknuti naporima vlada da uguše epidemiju covid-19, nisu pomogli da se stvari poprave. No, najveći dio nemira može se pripisati eksplozivnoj potražnji za fizičkim proizvodima, te je potrošnja na trajna dobra porasla za 34 posto u Americi od početka 2020. godine, u poređenju s povećanjem od blizu 4 posto na usluge. Kako se pandemija povlači, taj jaz bi se trebao smanjiti. Međutim, lanci opskrbe mogli bi neko vrijeme ostati stisnuti u odnosu na norme prije pandemije.

Potresi na kineskom tržištu

Uspostavljeni poredak na kineskim finansijskim tržištima narušen je i ove godine. Veći dio decenije investitori su tražili veći pristup kineskoj imovini, a tehnološki sektor u procvatu smatran je posebno privlačnim. Međutim, regulatorni udar u 2021. godini doveo je do pada indeksa cijena dionica MSCI China Tech 100 za gotovo trećinu od početka godine. Cijena dionica Alibabe, giganta e-trgovine, pala je za skoro 50 posto u istom periodu.

Evergrande, veliki investitor za razvoj nekretnina, dugo je bio najekstremniji simbol kineskog sektora nekretnina koji ima veliku ulogu. Ove godine konačno je propao, suočen s nastojanjem vlade da smanji zaduživanje programera. Kako će se regulatorne kampanje dalje odvijati ovisi o kineskoj neprozirnoj politici, kojom će dominirati Kongres Komunističke partije krajem 2022. Međutim, potres i tehnološkog i imovinskog sektora jasno je pokazao da se investicijski učinak u Kini i dalje može promijeniti ako se raspoloženje vlade promijeni.

Oporavak nadmašio projekcije

Analitičari i investitori očekivali su oživljavanje zarade u 2021. godini, mada, teško da su stvari mogle biti gore nego prošle godine, ali razmjeri oporavka su nadmašili gotovo sve projekcije. Krajem decembra 2020. konsenzus se očekivao za povećanje zarade po dionici od 22 posto na S&P 500, američkom referentnom indeksu dionica, u 2021. Zarada u četvrtom kvartalu tek treba biti objavljena, ali procjena rasta u godini sada iznosi 45 posto, što je jače čak i od rasta od 40 posto u 2010. godini, nakon globalne finansijske krize. Ovo je dijelom posljedica bržeg ekonomskog oporavka od očekivanog, pri čemu su zarade kompanija premašile ne samo njihove nivoe iz 2020. nego i njihove nivoe iz 2019. godine.

To stavlja berze u težu poziciju s početkom 2022. godine: dio ekonomskog oporavka za koji se ranije očekivalo da će se dogoditi sljedeće godine možda se već dogodio. Analitičari očekuju znatno prigušeniji rast zarade kompanija S&P 500, od 9 posto. Nadmašiti prognoze s velikom razlikom i sljedeće godine će biti težak zadatak, a s obzirom na to da je cijena indeksa još uvijek veća od 20 puta očekivane zarade, to bi moglo ograničiti koliko daleko cijene mogu rasti.

Javno i privatno

Veći dio 2020. godine bankari su kukali zbog poteškoća u radu u pandemiji, ali ako su manje fizičkih sastanaka sa klijentima, nedostatak prezentacija za inicijalnu javnu ponudu i neizvjesnost ekonomskih izgleda imali štetne posljedice, teško ih je pronaći u podacima. U prvih 11 mjeseci ove godine oglasi u Americi prikupili su 147,8 milijardi dolara, što je više nego dvostruko više od iznosa prikupljenog u istom periodu 2020. Iako je rast bio najizraženiji u prvim mjesecima godine, aktivnost je još uvijek živahna jer se bliži kraj 2021. godine.

Procvat baca određenu sumnju na ideju da javna tržišta neumoljivo zamjenjuju privatni kapital. Moć banaka u procesu listiranja može opadati, jer kompanije koje izlaze na berzu sada mogu da se odluče za direktne kotacije ili spajanja sa kompanijama za akviziciju posebne namjene (SPAC). Do sada, u četvrtom tromjesečju, 621 kompanija je izašla na berzu širom svijeta, uključujući i one preko SPAC-ova, što je povećanje od 16 posto u odnosu na prošlu godinu. Talas flotacija sugeriše na to da javna tržišta nisu za prebrojavanje.

Zelene finansije

Rukovodioci i investitori koji žele da izgledaju ekološki prihvatljivi su ponekad bili predmet ismijavanja u posljednjih nekoliko godina, a na zelene finansije uopšte se gleda sa (često opravdanim) skepticizmom. Međutim, ove godine je došlo do konkretnih pomaka. Zelene državne obveznice preplavile su tržište, s najmanje 20 zemalja koje su ove godine izdale takav dug. Sredinom oktobra Evropska unija je izdala svoju prvu zelenu obveznicu, prodavši je entuzijastičnim investitorima u vrijednosti od 12 milijardi eura (13,6 milijardi dolara).

Ipak, možda najzanimljiviji razvoj događaja dolazi iz privatnog sektora. Ulaganja u startupe u oblasti klimatskih tehnologija dostigla su 60 milijardi dolara u prvoj polovini 2021. godine, što je više nego tri puta više nego u istom periodu prošle godine. Došlo je do ogromnog rasta interesovanja investitora za firme koje se bave proizvodnjom električnih vozila, od Tesle do CATL-a, vodećeg svjetskog proizvođača baterija. U međuvremenu, u maju je ExxonMobil izgubio posredničku bitku protiv investitora aktivista, koji su u odboru naftne kompanije glasali za klimatski prihvatljivije direktore, a naftne kompanije su među kompanijama koje istražuju vodonične tehnologije.

Finansije će se boriti da budu zaista zelene bez široko rasprostranjene cijene ugljika, ali sektor će od 2021. godine izgledati zrelije i ozbiljnije nego kada je godina počela.

Tagovi: