Interesovanje građana za obveznice Republike Srpske je veliko, što pokazuje podatak da je za samo tri dana upisan iznos od 2,6 miliona KM, što je više od polovine raspoloživih sredstava.
Svi punoljetni građani Republike Srpske i BiH kupovinu narodnih obveznica po povoljnim uslovima od ponedjeljka mogu izvršiti na šalterima "Pošta Srpske" ili kod berzanskih posrednika.
Zbog tehničkih problema, koji su juče otežavali upis i uplatu novca na ime narodnih obveznica, postoji mogućnost da se za građane koji to još nisu učinili, a žele, osim danas i sutra, upis produži za još jedan dan.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić istakao je za "Glas" da je do juče ujutro oko 250 građana upisalo obveznice u vrijednosti od 2,6 miliona KM.
“U jutarnjim časovima je došlo do tehničkih problema, zbog čega postoji mogućnost za produžetak roka upisa”, rekao je Božić.
Direktor "Pošta Srpske" Miladin Radović istakao je da su za tri dana putem njihovih poslovnica upisane obveznice u vrijednosti od 1,4 miliona maraka. On očekuje da će, ako se nastavi dosadašnji trend, sve narodne obveznice biti otkupljene u roku.
“Zahtjev za otkup narodnih obveznica građani mogu podnijeti u svim poslovnicima "Pošta" u Srpskoj. Jedna osoba može kupiti neograničen broj obveznica, samo je važno da dokaže porijeklo tog novca koji polaže na račun”, rekao je Radović.
Prema njegovim riječima, sistemi poslovnica su uvezani i svaka uplata, bilo da je uplaćena u Trebinju ili Banjaluci, u toku dana biće povezana.
“Ne možete otići u Banjaluku u jednu poštu platiti iznos, a zatim to uraditi u našoj poslovnici u drugom gradu, a da to sistem odmah ne prepozna”, istakao je Radović.
Interesovanjem građana za ulaganje u štedne obveznice Republike Srpske, koje se emituju u iznosu od pet miliona KM sa rokom dospijeća dvije godine uz godišnju kamatnu stopu od 4,5 odsto, zadovoljni su i u Ministarstvu finansija RS. Podsjetili su da vlasnik štedne obveznice ima pravo na isplatu uložene glavnice za dvije godine i pravo na polugodišnju isplatu stečene kamate.
“Minimalan iznos kupovine je 100 KM, a nominalna vrijednost jedne obveznice je jedna KM”, saopšteno je iz ministarstva.
Еkonomista Marko Đogo kazao je za "Glas" da interesovanje građana za narodne obveznice pokazuje da je Ministarstvo finansija napravilo pravi potez.
“Ovako veliko interesovanje građana me zaista raduje, jer to, takođe, pokazuje da, iako živimo u nekom kriznom vremenu, neke stvari nastavljaju normalno da funkcionišu”, istakao je Đogo. Dodao je da je ovo znak da emisija narodnih obveznica treba da se nastavi i u budućnosti.
Marko Đogo je podsjetio da građani na ovaj način dobijaju višu kamatnu stopu nego što mogu na depozit u bankama, gdje se kamate na štednju kreću od jedan do 1,5 odsto. Prema njegovim riječima, ovaj mehanizam je veoma koristan jer će, umjesto plaćanja visokih kamata za spoljni dug, novac ostajati na domaćem tržištu.