Brisel

Koliko bi embargo na ruske energente koštao Evropu?

  • Izvor: B92
  • 04.04.2022. 17:14

Jake tarife na nivou EU za uvoz energenata iz Rusije mogle bi se pokazati kao efikasnije od direktne zabrane uvoza, javlja Rojters.

Čak i potpuni embargo na rusku naftu i gas imao bi ograničene posljedice po većinu zemalja, kaže se u analizi Savjeta za ekonomske analize pri kabinetu francuskog premijera, koju danas prenosi britanska agencija.

Naime, otkrivena tijela civila u Ukrajini u dijelovima zemlje iz kojih su se nedavno povukle ruske snage pojačala su pritisak na EU da uvede strože sankcije Rusiji, prenosi "B92".

Iako bi za mnoge privrede EU embargo bio "podnošljiv", cijena toga bila bi različita, a najpogođenije bi bile Litvanija, Bugarska, Finska, Češka Republika, navodi francuski Savjet.

"Tarife bi omogućile manjim ali i najizloženijim zemljama... da sačuvaju pristup određenom dijelu ruskog uvoznog gasa, dok bi veće i manje izložene zemlje koje imaju mogućnosti da ga zamijene potpuno ukinule uvoz", navodi se u studiji Savjeta.

Na primjer, tarifa od 40 odsto umanjila bi uticaj embarga na najizloženije zemlje na četvrtinu ili trećinu efekta potpunog embarga.

Baltičke zemlje i Poljska zalažu se za potpuni prestanak uvoza energenata iz Rusije, dok Njemačka oklijeva da to učini.

Savjet za ekonomsku analizu ukazuje na top da bi potpuna zabrana uvoza u prosjeku izazvala pad bruto nacionalnog dohotka od 0,2 do 0,3 odsto, što iznosi oko 100 evra po stanovniku, prenosi Rojters.

U Njemačkoj, najvećoj privredi EU, udarac koji bi bruto nacionalni dohodak morao podnijeti iznosi od 0,3 do čak 3 odsto, navodi Savjet.

Francuska je druga po veličini privredna sila u bloku, a bila bi najmanje pogođena embargom uz pad privrede od 0,15 do 0,3 odsto jer je manje zavisna od uvoza iz Rusije.