Sunčanica, toplotni udar, dehidracija i sve češće greške u radu – samo su neke od posljedica prekomjerne izloženosti suncu. Najugroženiji su radnici u građevinarstvu i sličnim djelatnostima koji većinu radnog dana provode na otvorenom.
Zbog toga iz resornog ministarstva apeluju na poslodavce da rad prilagode vremenskim uslovima i maksimalno zaštite radnike.
"Ministarstvo, takođe, podsjeća da visoke temperature povećavaju rizik od povrede na radu. Ministarstvo preporučuje da se u najtoplijem dijelu dana izbjegava rad na otvorenom, da se radnicima omogući odmor u rashlađenim prostorijama, te da im se obezbijede osvježavajući napici", kaže Andrea Milinčić, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.
Zaštita zdravlja radnika mora biti prioritet – upozoravaju i iz Saveza sindikata Republike Srpske. Podsjećaju na međunarodni ISO standard koji definiše uslove rada na visokim temperaturama, ali i na zakonske obaveze poslodavaca.
"Podsjećamo da Zakon o zaštiti na radu Republike Srpske propisuje da svaki poslodavac ima obavezu da izradi Akt o procjeni rizika koji treba da uzme u obzir rizike zaposlenih, koji rade na otvorenom pri visokim temperaturama", navode iz Sindikata.
Ljekari upozoravaju – izlaganje suncu u najtoplijem dijelu dana treba svesti na minimum, a unos tečnosti povećati. Najugroženiji su oni koji obavljaju fizički težak rad.
"Jer, oni prvo su izloženi suncu, a izloženi su i pojačanom fizičkom radu i samim tim gube minerale i tečnosti", kaže Rade Dujaković, specijalista interne medicine.
Iako Zakon o radu ne definiše granične temperature za obustavu rada, Inspektorat Srpske kontroliše uslove rada. Ove godine sprovedeno je 680 kontrola, a kod gotovo polovine utvrđeni su propusti. Izrečene su kazne od 112.750 KM.
"U prošloj godini u oblasti građevinarstva dogodile su se 24 teže povrede na radu i dvije povrede sa smrtnim ishodom, a u ovoj godini 10 težih povreda na radu i jedna sa smrtnim ishodom", navode iz Inspektorata.
Iz Inspektorata Srpske naglašavaju da prilikom kontrole preduzimaju korektivne mjere i nalažu otklanjanje uočenih propusta, te ukoliko je riječ o prekršajima izriču i novčane kazne.
Iz Inspektorata poručuju – svaku utvrđenu nepravilnost prate mjere. Od naloga da se otklone propusti do novčanih kazni – cilj je jasan: sačuvati život i zdravlje radnika.