U BiH su i bezbjednosno rizični migranti

Srpska neće dopustiti smještaj migranata na svojoj teritoriji

  • 27.02.2019. 19:18

Republika Srpska neće dozvoliti smještaj migranata na svojoj teritoriji, a neće prihvatati ni strane donacije za gradnju migrantskih centara. Direktor Policije Republike Srpske upozorava da su u BiH smješteni i bezbjednosno rizični migranti, a da je u Srpsku samo od početka godine ušlo 946 migranata. 

"Policija Republike Srpske će i dalje intenzivno pratiti kretanje migranata preko teritorije Republike Srpske sve u cilju lične i imovinske bezbjednosti naših  građana. Zabrinjava i činjenica da tu ima puno bezbjednosno interesantnih lica, čak ima pet, šest lica identifikovanih koja se mogu dovesti u vezu sa terorizmom i terorističkim aktivnostima", kaže Darko Ćulum, direktor Policije Republike Srpske.

U Unsko-sanskom kantonu je, kaže Ćulum, smješteno čak 26 migranata povezanih sa ratnim dejstvima u Siriji, a stanje bezbjednosti moglo bi da se pogorša i sa većim prilivom migranata. U BiH uglavnom ulaze na 50 ilegalnih prelaza, a po važećem zakonu, Oružane snage BiH ne mogu da čuvaju granice. Sve bi moglo da se pogorša ukoliko policija Evropske unije Fronteks bude čuvala spoljne granice BiH sa Hrvatskom, pa bi migranti sve teže napuštali BiH. 

Član Koordinacionog tijela Miloš Stevanović zabrinut je i zbog  kriumčarenja sve većeg broja migranata, ali obećava da će vlasti Republike Srpske uraditi sve da spriječe posljedice migrantske krize na svojoj teritoriji. 

"Republika Srpska neće prihvatati nikakve međunarodne donacije radi građenja centara migrantskih na našoj teritoriji. Uvjeravamo građane i javnost Republike Srpske da smo potpuno spremni i da ćemo u svakodnevnom zasjedanju reagovati na bilo kakvu opasnost bilo da je ona bezbjednosna ili da je čak i zdravstveno-bezbjednosna", rekao je Miloš Stevanović, član Koordinacionog tijela Vlade Republike Srpske za praćenje kretanja ilegalnih migranata.

Najveći priliv migranata u Republici Srpsko zabilježen je na području Policijskih uprava Bijeljina, Gradiška, Prijedor i Banjaluka. Policija Republike Srpske od januara je otkrila i tri slučaja krijumčarenja ljudi, a počinjena je i teška krađa i razbojništvo. Zabrinjavaju i saznanja da da se prelazak migranata u BiH naplaćuje 700 evra, a  prebacivanje kroz cijelu BiH do 5.000 KM.