U samo jednom danu u Srbiji još dvije žene izgubile su život u porodičnom nasilju. Jedan slučaj dogodio se u Bajnoj Bašti, gdje je bivši suprug ubio bivšu ženu i sedmogodišnje dijete, a drugi u Nišu, gdje je muškarac od 75 godina nožem ubio suprugu u porodičnoj kući. Od početka godine u Srbiji je ubijeno 12 žena i jedno dijete, a društvo se s pravom pita: da li su ovi zločini mogli da budu spriječeni? Ko je ponovo zakazao - sistem, pojedinci ili svi zajedno?
O ovim zločinima govorila je u emisiji ''Uranak'' na televiziji K1 Bojana Otović Pjanović iz Uprave MUP Srbije. Postavlja se pitanje: može li jedan poziv spasiti život? I koliko još zločina mora da se dogodi prije nego što zaštita postane djelotvorna?
''Što se tiče slučaja u Bajnoj Bašti, policija je postupala i izricala hitne mjere nasilniku. On je jednom prilikom prekršio te mjere i zbog prekršaja je izdržavao zatvorsku kaznu. Što se tiče Niša, u pitanju jesu stariji ljudi, ali je važno napomenuti da se, bez obzira na godine, živjelo u duhu da je najvažnije očuvati porodicu. Maltretiranje žena i narušeni odnosi bili su sramota koju nije trebalo dijeliti s drugima. Nažalost, takav model ponašanja prenosi se i na nasljednike, na djecu koja žive u tom domaćinstvu. Ljudi u tim godinama imaju promjene u ponašanju koje mogu predstavljati rizik za nastupanje neželjenih posljedica. Nasilje u porodici nije privatna stvar, to je ozbiljan ciklus koji traje i ponavlja se. Kada govorimo o Bajnoj Bašti, veoma je važno poslati poruku svim ženama da, onog trenutka kada se osnaže da prijave nasilje, posebno kada imaju dijete, slijede uputstva i postupaju onako kako im kažu nadležne institucije, kako bi spriječile eventualne rizike'', rekla je Otović Pjanović i dodala da se nasilje u porodici prvo prijavljuje policiji.
Otović Pjanović je istakla da je tokom prošle godine prijavljeno 30.000 događaja i da je izrečeno mnogo hitnih mera po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici.
''Ako isključimo krivične događaje koji su podnošeni tužilaštvu, to je zaista veliki broj. Kada analiziramo podatke za ovu godinu, vidimo da je najveći broj žena koje su lišene života bio u braku ili vanbračnoj zajednici sa partnerom. Mnogo manje žena je ubijeno nakon što su napustile zajednicu. Ono što moram da napomenem jeste porast slučajeva lišenja života majki. Tradicija nas je naučila da vjerujemo da su porodica i brak institucije - što i jesu - ali ako vode ka nastupanju neželjene posljedice, moramo da reagujemo. Zastrašujuće je to što mnoge žene koje su ubijene nikada nisu prijavile nasilje. To pokazuje koliko faktora može primorati ženu da ostane u zajednici i trpi'', istakla je.
Ona je dodala da, ukoliko žena želi da napusti nasilnika, važno je da prije svega dođe u policiju i da se obavezno obrati nadležnim institucijama kako bi dobila jasna uputstva i zaštitu, prenosi K1.