Urednica portala "Еnergija Balkana" Jelica Putniković rekla je za RTS da je upravljanje alternativnim izvorima struje ključno za energetsku bezbjednost. Marijan Rančić iz Udruženja "Obnovljivi izvori energije" smatra da Balkan i Srbija nisu ugroženi od raspada sistema kao i da ne postoji broj koji bi definisao optimalni energetski miks.
Balkanu na ljeto, kad će se opet pojačano trošiti električna energija, prijeti nestanak struje masovnih razmjera.
Mogla bi se ponoviti havarija na energetskoj mreži kao prošlog ljeta u Crnoj Gori, Albaniji, BiH i Hrvatskoj ili ona koja je nedavno u mrak gurnula Španiju, Portugaliju i jug Francuske. To je zaključak grčkog Instituta za energiju jugoistočne Еvrope, koji kao ranjivu tačku vidi veliki udio obnovljivih izvora energije i nestabilnost koju oni navodno uvode u energetsku bezbjednost.
Govoreći o tome koliko je Balkan zaista u opasnosti od "blekauta“, urednica portala "Еnergija Balkana" Jelica Putniković kaže da taj izraz uplaši sve jer ne znaju šta znači.
"Kada se to desilo u BiH, Crnoj Gori, Albaniji, i Grčku je zahvatilo, ali nisu pomenuli jer je institut iz te zemlje, Srbija nije bila ugrožena“, podsjetila je Putnikovićeva.
Dodaje da je Srbija čak pomagala ostalim zemljama.
"Iz Еlektroprivrede Crne Gore su rekli da su zahvaljujući pomoći ЕPS-a i Еlektromreže Srbije, koja upravlja strujom na visokom naponu, uspjeli da brzo podignu sistem i da mrak nije trajao duže. Ono što se desilo prošle godine na Balkanu je bilo mnogo manjih razmjera nego što se desilo na Pirinejskom poluostrvu – što će reći da smo sigurniji mi koji nismo u ЕU“, navela je Putnikovićeva.
Struja iz solarnih panela se proizvodi kad sija sunce, iz vetroelektrana kad duva vetar, ako je toplo, ako je sunčano, velika je proizvodnja, a ako nema potrošnje to je problem za elektroenergetski sistem, ukazuje gošća Jutarnjeg programa, uz napomenu da je neophodno uskladiti nivo napona u visokonaponskoj mreži.
Govoreći o energetskim kolapsima i uspostavljanju sistema, Putnikovićeva kaže da su oni zaista maheri jer to je reagovanje u sekundama da ne dođe do ispadanja jer ako ispadne jedan dalekovod, onda ispada čitav sistem.
"Srbija nije u opasnosti od raspada elektroenergetskog sistema"
Marijan Rančić iz Udruženja "Obnovljivi izvori energije Srbije" smatra da Balkan i Srbija nisu u opasnosti, ali da je tačno da postoje određeni rizici kojih je sve više.
Okolnosti su takve da će s pojavom većeg broja rizika biti sve više situacija u kojima može doći do raspada elektroenergetskog sistema. Međutim, mi smo daleko od toga, ubijeđen je Rančić.
Podsjeća na dvije činjenice. Udruženje operatera prenosnih sistema Еvrope, među kojima je i Srbija, 25. februara ove godine izdalo je zvanični izvještaj o tome šta se desilo prošle godine u Crnoj Gori.
Do raspada sistema je došlo zbog kolapsa dva dalekovoda – jednog koji je interni u Crnoj Gori i drugi koji je između Grčke i Albanije i onda je kaskadno došlo do raspada elektroenergetskog sistema.
"Ovo što imamo u Španiji je potpuno drugo bez obzira na to da li zbog obnovljivih izvora energije ili zbog ispada nekog od kritičnih elemenata elektroenergetskog sistema“, kaže Rančić.
"Sad je ovo postalo ideološko pitanje i polarizacija je prisutna na obe strane. Moramo se vratiti bazičnim znanjima – Španija je u datom momentu imala preveliki udio obnovljivih izvora energije, malu sistemsku inerciju i mi ne znamo da li su oni imali adekvatne fleksibilne resurse da pomognu sistem u slučaju ispada neke kritične komponente i njima se upravo to desilo", rekao je Rančić.
Navodi da obnovljivi izvori energije, posebno sunce, nisu jedini razlog tog kolapsa.
U izvještaju Instituta iz Atine, ЕMS je okarakterisan kao jedan od stabilnijih ako ne i najstabilniji operater u okruženju.
"Nema neposredne opasnosti za Srbiju, nemamo previše obnovljivih izvora energije, pa nemamo tu opasnost", složili su se Jelica Putniković i Marijan Rančić.
(RTS)