Putem interneta je prodavao dječiju hranilicu, a ostao bez kompletnog iznosa novca koji je imao na bankovnom računu. Osim prodavca iz Broda slično se dogodilo jednom Dobojliji, koji je na isti način nudio gume. Policija apeluje da se lični podaci ne ostavljaju na platformama i upozorava na razrađen sistem prevare.
"Gdje se nepoznata lica javljaju putem whatsapp aplikacije i drugih, pitajući da li su još u prodaji artikli samim tim izražavaju želju da kupe artikl koji prodaju i tom prilikom šalju link koji treba da popune, a na linku se traže svi podaci o korisniku bankovne kartice", rekao je Ozrenko Đurić, inspektor PU Doboj.
Nakon što ih popuni, prodavac ostaje bez novca. Meta internet prevara su i kupci. Anastasija Marić je oprezna, ali zna za situacije gdje se poruči jedna roba, a dobije druga.
"Ja pretežno kada naručujem nešto posavjetujem se sa roditeljima. Tako da mislim, ukoliko se naručuje preko interneta, ukoliko su stranice koje dostavljaju robu, najbolje da se plati pri preuzimanju", kaže Anastasija Marić, učenica Gimnazije Doboj.
Osim bez naručene robe, ili novca, možete ostati i bez naloga na društvenim mrežama. To je slučaj među školskim uzrastom.
Policija čestim predavanjima đake upozorava na brojne opasnosti i zloupotrebe na interentu.
I uprave škola bore se da ograniče korišćenje telefona na časovima. Ne kriju da nailaze na otpor roditelja.