U Sarajevu su se pojavili navodi da više nije moguće bez recepta kupiti pojedine lijekove, a riječ je o lijekovima za koje se tvrdi da je ranije bilo moguće kupiti bez recepta. Među tim lijekovima su kafetin, andol i brufen kao oni koji se često koriste.
U Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove (KUIP) u Sarajevu su napomenuli da kontinuirano kontrolišu izdavanje lijekova te da su i krajem prošle godine imali takve kontrole, ali da predmet tih kontrola nisu bili kafetin, andol i brufen. Ukazali su na to koji su lijekovi bili predmet kontrole.
"Akcenat je stavljen na izdavanje lijekova za koje je potreban ljekarski recept, kao što su antibiotici, anksiolitici, antidepresivi, hormoni i kortikosteroidi. Tokom pojačane kontrole, kontrolisani su lijekovi kao što analgin 10x500 miligrama, leksilijum 1,5 i 3 miligrama, misar 0,25 miligrama, lioresal 25 miligrama, ozempik 1 miligram i drugi", istakli su.
Naveli su da su u decembru prošle godine proveli 26 nadzora, tokom kojih su donijeli 10 rješenja o otklanjanju utvrđenih nepravilnosti te 14 prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 38.000 KM.
"Uz napomenu da se navedene prekršajne i upravne mjere ne odnose samo na prekršaje zbog nepoštivanja režima izdavanja lijekova, već i druge nepravilnosti iz nadležnosti farmaceutske inspekcije", dodaju u KUIP-u.
Napomenuli da je u Registru lijekova BiH, koji je sačinjen u martu 2024. i koji je dostupan na internetskoj stranici Agencije za lijekove BiH, istaknut lijek, proizvođač i način njegovog izdavanja.
Pozivajući se na ovaj registar, naglasili su da se bez recepta mogu izdati lijekovi, između ostalih, brufen efekt, brufen efekt rapid, kafetin menstrual, dalsy, rapidol S te lijek iz grupe derivata propionske kiseline, generičkog naziva ibuprofen.
Kada je riječ o lijekovima iz grupe analgetika i antipiretika, bez recepta se mogu izdati andol i aspirin, kao i to da se bez recepta mogu izdati lijekovi iz grupe kofeina, kodeina i paracetamola, što se odnosi i na kafetin.
"U Registru uz svaki lijek je i uputstvo da li se lijek izdaje bez recepta ili uz recept, odnosno da li se lijek primjenjuje u zdravstvenoj ustanovi sekundarnog ili tercijarnog nivoa, kao i sve druge posebne oznake te nije kontrolisano ništa izvan onoga što je određeno zakonskim propisima", dodaju.
U KUIP-u su naglasili da novonastale nejasnoće u javnosti nisu njihova zvanična objave te su najavili nastavak kontrola apoteka u ovoj godini te da će zatražiti od kantonalne vlade povećanja broja farmaceutskih inspektora.
Takođe su podsjetili da je za nepoštovanje režima izdavanja lijekova propisana kazna od 10.000 KM do 15.000 KM za pravno lice, za magistra farmacije koji obavlja privatnu praksu u iznosu od 500 KM do 1.500 KM i za fizičko lice-apotekarskog radnika u iznosu od 250 KM do 1.500 KM.