Sve uputnice na primarnom nivou zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj, kao što su laboratorijska dijagnostika i specijalistički pregledi u okviru primarne zdravstvene zaštite važe 30 dana, kao i uputnica za bolničko liječenje koju izda porodični ljekar, propisano je novim Pravilnikom o postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu čija je primjena počela danas.
Novim Pravilnikom su, za razliku od ranije prakse, preciznije definisani rokovi važenja uputnica, u zavisnosti o kom pregledu je riječ, saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Uputnica za laboratorijske i druge dijagnostičke preglede u bolnicama ili u Univerzitetskom kliničkom centru, važi 180 dana, kao i uputnica za usluge radiološke dijagnostike – magnetna rezonanca i kompjuterizovana tomografija, pojašnjavaju u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Uputnice za magnetnu rezonancu i kompjuterizovanu tomografiju izdaju se u elektronskom obliku, a osiguranik sa sobom nosi potvrdu sa informacijom o datumu i vremenu pregleda, kao i nazivom zdravstvene ustanove u kojoj je pregled zakazan.
Fond ima namjeru da u narednom periodu u potpunosti izbaci papirne uputnice iz upotrebe i da se sa elektronskom zdravstvenom karticom ostvaruju prava, kao što je slučaj sa elektronskim uputnicama za lijekove na recept.
Kada je riječ o specijalističkoj-konsultativnoj zdravstvenoj zaštiti, uputnica za specijalistu važi 180 dana.
Ove usluge osiguranicima se pružaju u bolnicama, u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, kao i u privatnim zdravstvenim ustanovama koje imaju ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja Srpske.
Riječ je o ukupno 11 specijalističkih oblasti, kao što su interna medicina, kardiologija, neurologija, urologija, ortopedija, oftalmologija i druge.
Pravilnikom su definisani i rokovi važenja uputnica u hitnim situacijama.
Uputnica za hitno liječenje izdata od porodičnog ljekara ili službe hitne medicinske pomoći važi 24 časa, a isti rok važenja je i za uputnicu izdatu u bolnici u slučaju premještaja pacijenta iz jedne u drugu zdravstvenu ustanovu.
Novina koja ranije nije bila predviđena odnosi se na uputnice za konzilijum koje sada važe 90 dana od dana kreiranja, a koje izdaje porodični ljekar ili pedijatar.
Ostaje na snazi mogućnost da uputnica za dijalizni tretman važi 12 mjeseci, što omogućava efikasnije pružanje ove usluge, ali i pojednostavljuje proceduru ostvarivanja ovog prava, dodaje se u saopštenju Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.