Prethodnih par godina obale Jadrana mnogi su zamijenili egzotičnim destinacijama u Turskoj.
Ponuda za Turskom u padu
Međutim, ove godine popularnost Turske je u padu.
Razorni zemljotres koji se dogodio u februaru, povećanje cijena i do 30 odsto, samo su neki od faktora koji su doprinijeli da se građani sve više odlučuju za neke druge destinacije.
"Nažalost, cijene u Turskoj zbog inflacije i mnogih drugih faktora, porasle su oko 30-40 odsto i to je možda razlog zašto se ljudi odlučuju za nove destinacije. Recimo, Tunis je ove godine najpovoljniji", kaže Sofia Miljatović, agent prodaje u "Kontiki travel-u".
"Ono što je problem sa Turskom su visoke cijene, dosta su više nego proteklih sezona, takođe zemljotres koji se desio u Turskoj, nekako je psihološki djelovao na naše putnike. Dvadeset dana nakon samog zemljotresa, uopšte nismo imali upita za Tursku kao destinaciju, ali mislim da je visina cijene aranžmana u Turskoj uticala na potražnju", istakao je Aleksandar Pravdič, direktor prodaje u Turističkoj agenciji "Nova".
Mišljenja Banjalučana su podijeljenja.
Neki kažu da se nikako ne bi usudili otići u Tursku, radije biraju "sigurnije" destinacije. Drugi, ipak, smatraju da su ljetovališta udaljena kilometrima daleko od područja pogođenih zemljotresom.
Alternativa
Turističke agencije brzo su pronašle alternativu.
Po prvi put u ponudi imaju Tunis. Kažu, to je ove godine najtraženija lokacija za ljetovanje. Cijene su pristupačne, a letovi direktno iz Banjaluke u trajanju nešto više od dva sata.
"Tunis je otprilike destinacija koja može da zadovolji sve tipove klijenata. I porodice sa djecom, parove i ovu stariju populaciju", dodaje Pravdič.
Sigurne destinacije uvijek su zemlje regiona Hrvatska i Crna Gora. Od 1. maja počeli su sa radom hoteli na obali Jadranskog mora. Do povećanja u cijeni, bar za sada, neće doći.