Dragana Ilić svjedoči da su joj u napadu muslimanskih snaga na bratunačkog selo Fakovići prije 33 godine ubijeni otac Radomir, stric Radoje, strina Slavka, više rođaka i djed Danilo Đurić.
"Muslimanske oružane snage pod komandom Nasera Orića pobile su sve Srbe koje su stigle u Fakovićima 5. oktobra 1992. godine, selo opljačkale i popalile. Bezbroj izjava i svjedočenja je dato, ali nažalost, niko nije odgovarao za zločin i ubistva civila i ta nepravda posebno boli porodice žrtava", ističe Ilićeva.
Muslimanske horde iz Srebrenice su tog kobnog oktobarskog dana 1992. godine ubile 25 mještana, većinom civila, u Fakovićima i okolnim zaseocima. Većina ubijenih je zapaljena i masakrirana. Najstarija žrtva bio je osamdesetdvogodišnji Danilo Đurić čiji posmrtni ostaci još nisu pronađeni.
U Fakovićima i okolini je tokom posljednjeg rata ubijeno 49 Srba, a opljačkano je i popaljeno oko 200 srpskih kuća, od kojih trećina još nije obnovljena.
Petog oktobra 1992. godine muslimanske snage iz Srebrenice i obližnjih sela, nakon jutarnjeg napada na selo Magašiće sjeverozapadno od Bratunca, težište napada usmjerile su na drugi kraj bratunačke opštine, prema srpskom selu Fakovići, gdje su izvršile upad ubijajući sve što su stigle, piše u knjizi "Svjedočanstvo o nekažnjenom zločinu nad Srbima u Podrinju".
Za razliku od ostalih sela u koja su upadali u ranu zoru, neprijatelji su promijenili taktiku u Fakovićima i napad izveli u podne, kada se dogodio masakr i spaljeni zarobljeni i ubijeni mještani.
Time je nastavljeno etničko čišćenje srpskog stanovništva sa prostora srednjeg Podrinja započeto u aprilu te godine i nastavljeno narednih mjeseci progonom, ubistvima i pljačkom svega što je srpsko u bratunačkoj i srebreničkoj opštini.
Nakon Magašića, Zagona, Loznice, Gnione, Osretka, Vijogora, Ratkovića, Brežana, Zalazja, Sasa, Krnjića, Podravanja i mnogih srpskih zaselaka u bratunačkoj i srebreničkoj opštini, muslimanske snage su se spustile do Fakovića kako bi izašle na Drinu, potpuno uništile srpski narod i imovinu odsijecajući Bratunac i Skelane od ostalih dijelova Republike Srpske.
Stanovništvo je spas našlo povlačeći se prema Drini i susjednoj Srbiji.
Kao i prilikom prethodnih upada i pokolja u srpskim selima, pripadnici muslimanskih oružanih snaga nakon ubijanja mještana, opljačkali su pokretnu i popalili nepokretnu srpsku imovinu u Fakovićima.
Za zločin nad srpskim civilima u Fakovićima kao ni za ostale brojne zločine počinjene nad Srbima u srednjem Podrinju još niko nije odgovarao.
Većina ubijenih u Fakovićima sahranjena je u Bajinoj Bašti u Srbiji jer zbog borbenih dejstava nije bilo moguće da se sahrane u seoskom groblju.
Godine 2023. godine u groblju u Fakovićima izgrađen je i otkriven spomenik za trajno sjećanje na srpske žrtve iz ovog sela.