Mesne poklade u pravoslavlju predstavljaju praznik koji se obilježava posljednje nedjelje prije početka Velikog posta, kada je dozvoljena upotreba svih namirnica.
Danas je posljednji dan kada se može jesti meso, dan pred početak Siropusne ili Bele nedjelje. Ove poklade su dio pripreme vjernika za post, a karakterišu ih porodična okupljanja, molitva i praštanje, kao i običaji veselja prije perioda uzdržavanja.
Svetogorski monasi savjetovali su vjernike da ne pogrešno tumače duhovni značaj dana pred post. Nisu zabranjivali hranu, već su pozivali na umjerenost i razboritost. Govorili su da Mesne poklade mogu biti prilika za zahvalnost Bogu, a ne za neumjerene užitke.
Jedan starac često je govorio:
- Jedi, dijete moje, ali s mjerom. Smij se, ali bez grijeha. Raduj se, ali ne zaboravi na Boga.
Savjeti za vjernike
1. Uzdržanje i priprema za post
2. Značaj posta i pripreme duše
3. Odnos prema svjetovnim običajima
4. Duhovno „pečenje“ – očišćenje strasti
Starci sa Svete gore nisu smatrali Mesne poklade danom grijeha, već podsjećanjem na duhovni put. Dok je u svijetu ovaj dan povezan sa hranom i veseljem, na Svetoj gori se doživljava kao poziv na uzdržanje, molitvu i pripremu za Veliki post. Pravo značenje Mesnih poklada, prema starcima, ne nalazi se u mesu i užicima, već u ljubavi Božijoj i traženju istinske radosti.
(Religija)