Danas je "crni petak" – dan koji nestrpljivo čekaju svi ljubitelji kupovine.
Vrtoglavi popusti, koji u svijetu dostižu i do 80 odsto, prave velike gužve u prodavnicama odjeće, obuće i tehnike. Popusti su manji, a samim tim i gužve, ali ne i broj reklama. Еkonomisti tvrde da je ove godine "crni petak" dostigao svoj maksimum, ali istovremeno upozoravaju na moguće zamke.
Mnogi su štedjeli novac i pripremaju se za kupovinu posljednjeg petka u novembru.
Međutim, da li se iza blještavih reklama i primamljivih popusta zaista pruža prilika za uštedu, ili vješto krije marketinški trik velikih trgovačkih lanaca?
Kada iz izloga mame popusti, a ponuda nerijetko predobra da bi bila istinita, upućeni savjetuju kupcima - kupujte racionalno i samo ono što vam je zaista neophodno. Banjalučani kažu da uveliko osjete groznicu "crnog petka". Popust, ili marketinški trik, kupci su podijeljenog mišljenja, ali kažu da će se suzdržati od impulsivne kupovine.
Profesor dr Dragan Stojković sa Еkonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu ističe da "crni petak" često služi kao prilika za oslobađanje zaliha.
- Trgovci će pokušati da predstave popuste od 60 ili čak 80 odsto, što je nerijetko nerealno. Često se dešava da se cijene prije toga vještački podignu. Naravno, ne rade to svi, ali ti popusti nisu uvijek realni - kaže profesor Stojković.
"Crni petak" je postao popularan u SAD pedesetih godina prošlog vijeka. Naziv su mu dali saobraćajci zbog gužvi koje su se stvarale dan poslije Dana zahvalnosti. Obilježava se širom svijeta, a popusti često traju do kraja vikenda, nastavljajući se u ponedjeljak, kada je "sajber ponedjeljak" – dan onlajn popusta.