Zabrinjavajuća činjenica jeste da je sve veći broj saobraćajnih nesreća, a u posljednjih sedam mjeseci na putevima Srpske prosječno se dogodi 27 saobraaćajki dnevno.
Na godišnjem nivou čak više od 10.000.
"Uzroci mogu biti različiti od umora od nepažnje, korištenja mobilnog telefona, analizom saobraćajne nezgode je to teško utvrditi, ali ono što je evidentno jeste da je sve veći broj slučajeva i mi kao Agencija ćemo se svakako pozabaviti time", kaže Mladen Petrović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.
Saobraćajne nesreće sa smrtnim ishodom prema statistici najčešće prouzrokuju vozači stariji od 60 godina.
"Svakako da postoji jedan problem zato što u BiH nakon položenog vozačkog ispita vi nemate nikakvu zakonsku obavezu da se dodatno edukujete i postavlja se pitanje da li je uopšte kada su ti vozači kada su polagali vozačke ispite da li je uopšte ta infrastruktura, kao što je danas moderna infrastruktura gdje imamo brze puteve, auto-puteve, uopšte bila u sklopu polaganja vozačkog ispita? I ponavljam da je zaista potrebno razmisliti o uvođenju obaveznog obrazovanja ili bilo kakve reedukacije za starija lica", rekao je Nikola Ćopić, sudski vještak saobraćajne oblasti.
Edukacija ima važnu ulogu u bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju, a treba naglasiti i da je prosječna starost automobila u Republici Srpskoj oko 18 godina, što spada na samo dno u Evropi.