Više od 60 žena je ubijeno u BiH u posljednjih šest godina. 1.193 slučaja nasilja prošle godine u Republici Srpskoj. Alarm za uzbunu je sve glasniji, ali izgleda da ga niko ne čuje.
Telefoni na SOS linijama neprestano zvone, većinom zbog fizičkog nasilja. Psihičko ostaje gotovo nevidljivo.
"Broj poziva na SOS telefon je u konstantnom porastu, imamo tri do četiri poziva na dnevnom nivou, znači više od 1.000 poziva na godišnjem nivou, što je svakako zabrinjavajući podatak. Statistike zvaničnih institucija ukazuju na porast nasilja u porodici i nasilja nad ženama. Pokušavamo da apelujemo na institucije da primjenjuju sve zakonske norme koje su propisane radi adekvatnije zaštite i pomoći žrtvama nasilja", kaže Amela Bašić Tomić, član Fondacije "Udružene žene" Banjaluka.
Žrtvama nasilja nastoji da pomogne i više od 350 učesnika kampanje "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja". Dok oni trče za promjene, u školama djeca trče protiv vršnjačkog nasilja.
"Srednjoškolci su prepoznali da je jako važna tema pričati o nasilju i što više ga zaustaviti i, da kažem, vršiti neku prevenciju, posebno nasilje nad ženama i djevojčicama", kaže Stevanija Ciganović, "Budi muško klub".
"Današnjim okupljanjem želimo da pošaljemo jaku i snažnu poruku o važnosti zajedničke borbe o nasilju nad ženama i djevojčicama. Nastojali smo da i različitim porukama koje smo postavili na stazi motivišemo trkače i sve prolaznike da doprinesu ovoj važnoj borbi", kaže Sonja Kavaz, koordinator instituta "Perpetum mobile".
Ove godine borilo se i 37 žena i djece koji su svoje sklonište pronašli u Sigurnoj kući. Možda je potrebno nekoliko maratona, par hiljada kilometara trčanja da bi se došlo do istog cilja, a to je...
"Nulta tolerancija prema bilo kakvom obliku nasilja", jasan je Zoran Petoš, takmičar iz Prijedora.
Kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja pored Banjaluke, realizovaće se u Sarajevu, Mostaru i Bihaću. Čini se da svi trče, ali postavlja se pitanje - Kada će neko stati da nešto promijeni?