Konzulati SAD-a u Banjaluci i Mostaru bi mogli da se zatvore, prenio je Si-Еn-Еn, pozivajući se na interni dokument Stejt Departmenta koji su dobili preko svojih izvora. Na tom spisku za zatvaranje je i još nekoliko ambasada i konzulata širom svijeta. Zvali smo konzulat u Banjaluci da pitamo je li do njih došla informacija da bi mogli da budu zatvoreni. Neko se javio, kad smo rekli šta nam treba, osoba je rekla da sačekamo nakon čega se začula muzika i poziv je prekinut.
Poslali smo i mejl.
"Nije najavljeno zatvaranje ambasada niti konzulata, i njihov rad se nastavlja normalnim tokom. Stejt Department nastavlja s procjenom naših programa i položaja u cijelom svijetu kako bi obezbjedio najbolju poziciju za suočavanje sa savremenim izazovima u ime američkog naroda“, navedeno je u odgovoru Kancelarije za odnose sa javnošću Ambasade SAD u BiH.
Ništa čudno, smatraju stručnjaci za međunarodne odnose. Iako Stejt department tek definiše spoljnu politiku i usaglašava je sa Bijelom kućom, svima je jasno da BiH i Zapadni Balkan neće biti u fokusu nove američke administracije. I to je ono što čini nervoznim političare iz drugog entiteta koji su naučili da, kako sami kažu, vežu konja gdje im aga kaže.
"Uključujući ukrajinsku krizu, probleme u Persijskom zalivu, generalno Bliskom Istoku, odnosi sa Kinom, BiH i Jugoistočna Еvropa neće biti u fokusu. Sada se plaše kako će to izgledati, jer oni se plaše svake vrste odgovornosti, lako je funkcionisati na način kada vam američki ambasador određuje dnevni, sedmični, mjesečni i godišnji plan vašeg djelovanja“, kaže profesor za međunarodne odnose Željko Budimir.
Nekadašnja američka spoljna politika koja se bazirala isključivo na pritiscima je prošlost. A tu poruku trebali bi da shvate i u drugom entitetu.
"Mi u Republici Srpskoj smo shvatili da je ovo jasna poruka da politički predstavnici naroda u BiH trebaju da se dogovaraju i da rješavaju unutrašnje probleme i da neće nova američka administracija da vrši pritisak ni na koga. Na kraju krajeva, mi smo birani, izabrani da kreiramo zemlju prema svojim potrebama, a ne da neko drugi vrši pritisak i vlada BiH u ime nas“, kaže poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Miroslav Vujičić.
Baš tako je velikom većinom izabran i Donald Tramp koji se bori za narod SAD i ekonomski opstanak te zemlje. Zatvaranje više od 30 predstavništva širom svijeta znači i više novca za građane SAD-a.
"Sredstva predviđena za aktivnosti Stejt departmenta su umanjena značajno, gotovo za 50 odsto tako da prvenstveno to posmatram kroz tu prizmu, suštinski je bilo i negdje najavljeno i uopšteno o ostanku ambasade SAD u BiH, ali evo kao što vidimo ukidaju se kancelarije u Banjaluci i Mostaru“, rekao je Bojan Šolaja iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije.
Mnogi građani Srpske pozdravljaju ovu odluku. Kažu to znači više suvereniteta, a manje uplitanja stranaca. Ovo su njihovi komentari
"Dobro. Super, ja to podržavam.“
"Tramp je jedan čovjek koji je skoro došao na vlast i podržava Republiku Srpsku, Srbiju i podržava sve ove zemlje jer u Federaciji ovo što rade je stvarno nemoguće.“
"Tramp je jedan čovjek koji je zacrtao neku novu politiku koja mnogima nije jasna, meni djeluje čudno, ali ako je ono što najavljuje rezanje troškova, to je u redu.“
"Еvo i USAID su zatvorili, jer je to da tako kažem neprofitabilno za njih bilo, samo su se odlivale pare, ne znaju ni kuda, ja očekujem da će i oko USAID-a biti žestoka, žestoka akcija i svašta će se i tu otkriti."
Dok se ne otkrije, podsjećamo na ono što je već otkriveno, a to je da su bahati službenici iz banjalučkog konzulata prijetili bankama i tražili da se zatvaraju računi firmama i radnicima iz Srpske. Mnogi su zbog toga ostali bez posla. I malo kome će ovdje biti žao ako oni koji su to uradili drugima, takođe ostanu bez posla. Makar ovdje, gdje im, u suštini, i nije mjesto. Idite odakle ste došli i ne vraćajte se.