Dejtonski mirovni sporazum. Ključna riječ - mirovni. Dokument koji je donio mir i uspostavio BiH kao državu tri konstitutivna naroda, ravnopravna naroda. Dokument u kome jasno piše da je BiH sastavljena od dva entiteta koji imaju svoje jasne nadležnosti. Dokument u kome, takođe, vrlo jasno i nedvosmisleno, piše i koje su to nadležnosti BiH. Dokument u kome piše i da visoki predstavnici nemaju pravo da rade ovo što danas radi Kristijan Šmit.
Takođe, jasno piše da visokog predstavnika predlažu oni koji su potpisali dokument, da to ne može da bude osoba koja nije potvrđena rezolucijom Ujedinjenih nacija… Sve lijepo piše. Ali, nekome se baš to što sve jasno i lijepo piše više ne sviđa tako kako je napisano pa su riječi i rečenice, čini se nekad čak i slova, počeli da tumače onako kako njima odgovara.
Jeste li već pogodili kome to smeta? Ako je odgovor muslimanima i njihovim političkim liderima, bivšim, sadašnjim i vjerovatno budućim, pogodili ste.
Zašto im smeta sporazum? Zato što hoće da sve bude onako kako oni misle da treba a to nije konstitutivnost već da oni vode glavnu riječ. To nije BiH u kojoj će se dogovarati tri naroda, već kolonija sa nekim strancem koji donosi zakone. Pošto mirovni sporazum ništa od toga ne predviđa, ne treba se čuditi što su ga u BiH, ko fol, izgubili. Originala nigdje nema i niko ne zna gdje je. Da li možete da vjerujete uopšte da je ovo moguće? Gdje je original?
"Nikad nije ni došao u BiH, nikada nije zvanično zaveden. A u međuvremenu je propao zato što su Amerikanci svojim intervencionizmom sve učinili da odredbe Dejtonskog sporazuma danas ne postoje, sem u nekim olupinama. BiH, odnosno muslimanska strana, nikada nije pristala na Dejtonski sporazum. Ona ga je od početka, od prvog dana rušila i zato je teško onima koji pokušavaju da nešto provedu na sudu, ako je to uopšte sud, da dokažu da to postoji. I zato je bilo važno vidjeti da, recimo, ozbiljna zemlja, kao što je Srbija, ima Dejtonski sporazum, a BiH kao neozbiljna zemlja nema i neće ga nikad imati“, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dejtonski sporazum donio je mir ali i pravno zacementirao Republiku Srpsku kao trajnu kategoriju, kaže Željka Cvijanović. Predsjedavajuća bh. Predsjedništvu naglašava da je Ustavom BiH, koji je sadržan u Aneksu četiri sporazuma, Srpska definisana kao jedan od dva entiteta sa jasno definisanim nadležnostima i širokim stepenom autonomije u okviru visoko decentralizovane BiH.
"Mi ne slavimo dan kada je rat počeo, već kada je završen, niti slavimo dan kada je neko stradao, već kada su stradanja na svim stranama konačno okončana“, kaže ona.
Jasna poruka i od predsjednika Vlade - Srpska je nebrojeno puta pokazala da je privržena poštovanju Dejtonskog sporazuma, ne samo deklarativno i riječima. Mirovni sporazum čiji je Aneks 10 ustav BiH, mora biti ispoštovan.
Opširnije pogledajte u nastavku u Temi dana Centralnih vijesti ATV-a: