Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić pozvala je tužilaštva BiH i Republike Srpske, Agenciju za istrage i zaštitu /SIPA/, te Finansijsko-obavještajnu agenciju /FIA/ da pokrenu istragu o slučaju "Vijadukt" i utvrde ko je tačno stajao iza te firme i "partnera", gdje su završili milioni iz presude i ko je finansijski profitirao od ove igre.
"Zanimljivo je i nimalo iznenađujuće da se upravo Branislav Borenović iz PDP-a danas najglasnije zalaže za što bržu isplatu duga `Vijaduktu`, rame uz rame sa Kristijanom Šmitom. Pa neka građani sami sude ko je ko, i čije interese ko zastupa", izjavila je Vulićeva Srni.
Prema njenim riječima, PDP je uzrokovao problem zvani "Vijadukt", a Borenović i Šmit "jurišaju ka slamkama spasa jer im očito politika loše ide".
Vulićeva je istakla da se Republika Srpska, a posredno i cijela BiH, suočavaju sa posljedicama višemilionskog međunarodnog arbitražnog spora zbog koncesije dodijeljene još 2004. godine bez izgradnje i bez realizacije, a koja sada dolazi na naplatu građanima.
Ona je navela da se u središtu ovog pravnog, političkog i finansijskog skandala, nalazi projekat "HЕS Vrbas", odnosno koncesija dodijeljena Firmi "Vijadukt" iz Portoroža, koja danas faktički ne postoji, ali joj BiH mora isplatiti više od 100 miliona KM po odluci arbitraže.
Vulićeva je podsjetila da je sve počelo u aprilu 2002. godine, kada je tadašnji predsjednik Vlade Mladen Ivanić /PDP/ potpisao odluku o načinu dodjele koncesije za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas "Krupa" i "Banjaluka–niska".
"Tu priču dalje je nastavio njegov partijski kolega i nasljednik na mjestu premijera Dragan Mikerević, koji je 2004. godine, u ime Vlade Srpske, potpisao koncesioni ugovor sa Firmom `HЕS Vrbas`, u vlasništvu `Vijadukta` i `Građevinara` iz Srbije. Firma nije imala ni kapital ni zaposlene, samo poštansko sanduče u Portorožu", rekla je Vulićeva.
Prema njenim riječima, svi kasniji premijeri - Pero Bukejlović /SDS/, Milorad Dodik /SNSD/, Aleksandar Džombić /SNSD/, samo su naslijedili nečasno sklopljen posao.
"Vlade su odbijale da odobre inovirani idejni projekat, a skupština Grada Banjaluka je još 2005. tražila zaštitu kanjona Vrbasa od bilo kakve gradnje. Zbog zastoja i raskida ugovora, slovenački investitori su 2016. godini pokrenuli arbitražu i u konačnici dobili spor", podsjetila je Vulićeva.
U međuvremenu se, dodala je ona, otkriva da Firma "Vijadukt" više ne postoji u operativnom smislu, niti ima aktivne račune.
"Nagrada arbitražnog suda treba da se uplati Fondu čiji se vlasnik ne zna, a dokumenti koje su pravni zastupnici BiH dobili nisu sadržavali validne bankovne podatke niti identitet korisnika računa", navela je Vulićeva.
Građani Republike Srpske i BiH, dodala je ona, platiće stotine miliona maraka bez da iko zna kome tačno novac ide.
"Zašto Republika Srpska i BiH plaćaju privatnoj firmi bez zaposlenih, bez imovine i bez pravno dokazanih vlasnika? Samo zato što to Šmit kaže?! Kome tačno idu pare? Na čiji račun? Je l Šmitu i Borenoviću?!", upitala je Vulićeva.
Vulićeva je postavila i pitanje ko je politički povezan s takozvanim fondom koji stoji iza "Vijadukta", te zašto pravosudni organi BiH ćute na "ovakvu pljačku građana"?
"Gdje je odgovornost PDP-a, koji je započeo ovu aferu? Gdje je Mladen Ivanić da objasni šta je potpisao?", upitala je Vulićeva.