Sarajevo

Tužilaštvo tvrdi: Nešiću novac ostavljan na parkingu, u kafanama...

  • Izvor: Avaz
  • 28.12.2024. 13:49

U Sudu BiH održano je ročište za određivanje pritvora ministru bezbjednosti Nenadu Nešiću, Mladenu Lučiću i direktoru "Puteva Republike Srpske“ Milanu Dakiću.

Tužilaštvo je predložilo određivanje jednomjesečnog pritvora, a razlog i sam činjenični proces, pojasnila je tužilac Bojana Jolović.

Ona je kazala da konkretne dokaze nisu mogli dostaviti odbrani jer bi se oni mogli ugroziti od drugih osoba koje su pod istragom.

Navela je da predmet iz 2019. godine, kada je SIPA primijetila sumnjive transakcije Еsadu Avdiću.

Višković: Vlada ne mora da donese odluku o minimalcu, ali...

Višković: Vlada ne mora da donese odluku o minimalcu, ali...

Istragom se, tvrdi dalje, došlo do mnoštva fiktivnih poslova povezanih sa Sanjinom Avdićem. Preko njegovih fiktivnih, pravnih lica su se isplaćivala sredstva fizičkim licima. To se sve dešavalo i u FBiH i u Republici Srpskoj, što je ona navela kao argument za nadležnost Tužilaštva i Suda BiH.

Kada je proširena istraga, došlo se i do preduzeća "Romanijaputevi". Iz "Romanijaputeva" isplaćeno je više od 300.000 KM raznim licima, poput već navedenih Еsada i Sanjina Avdića za fiktivne pravne poslove.

Direktor "Romanijaputeva", Mirko Pandurević kazao je Sanjinu Avdiću da je dobio tender od preko 2 miliona KM i da je potrebno da izvuku 10 posto, kako bi se to predalo Nešiću, tvrdi tužilac Jolović.

Kako je navela Bojana Jolović, kontakt osoba za prebacivanje tih sredstava bio je Mladen Lučić, vlasnik kompanije "Ledžend“.

Tužilac je pojasnila da je Pandurević priznao da je od Nešića 2016. godine dobio ultimatum da iz ugovora mora izvući 10 posto. Inače će kasniti uplate. Pojasnila je da su Avdić i Pandurević sve priznali.

Pod lupom 20 javnih preduzeća u Srpskoj

Pod lupom 20 javnih preduzeća u Srpskoj

Tokom jednog razgovora koji je prisluškivan tokom posebnih istražnih radnji, utvrđeno je da je Pandurević u kancelariji rekao da: "Deset posto je morao dati, nije mu ništa od toga vraćeno, a da se oni refenaju“.

Dodaje da je interesantno da kada je uposlenica "Romanijaputeva" došla na saslušanje u Tužilaštvo, isti dan su se sastali Lučić i Pandurević.

Tužilaštvo smatra da je Lučić imao ulogu pomagača, da je trebao pronaći firmu preko koje će se izvlačiti novac i dati novac Nešiću. Kao dokaz je navela i sastanke u hotelu "Еspana“ u Istočnom Sarajevu.

Jolović je pojasnila da je Pandurević godišnje uplaćivao oko 250.000 KM, što na kraju dovodi do cifre od više od 1 miliona KM.

Tužilac je ispričala da je novac ostavljan u kancelariji Nešića, na parkingu, u kafanama, na Jahorini, a sve to je navodno potvrdio Mirko Pandurević, prenosi "Avaz".

Pratite nas i putem Vibera