Tužilaštvo BiH zastrašuje poslanike pred odlučujuću sjednicu Narodne skupštine i pored zagarantovanog imuniteta u najvišem zakonodavnom tijelu.
Upozorio je na to predsjednik Republike pred skupštinsko zasjedanje na kojem bi trebalo da bude usaglašen radikalan odgovor na nakaradni sudski proces u Sarajevu.
Neće to pokolebati poslanike da se u Narodnoj skupštini zalažu za odbranu srpskih interesa i institucije Republike Srpske, poručuje šef kluba SNSD-ovih poslanika Srđan Mazalica, ujedno i prvi koji je u bh. Tužilaštvu dao iskaz i o mogućoj zabrani rada policijskih agencija i pravosudnih institucija na bh- nivou.
"Pretpostavljamo da su možda oni pretpostavljali da će se nekakve odluke donositi vezane za ovaj sudski postupak i predsjednik Dodik je ukazao na to da nas to sigurno neće obeshrabriti i da lični komoditet ne treba da bude ispred interesa Republike Srpske. Tako da ja mogu reći da bilo kakvo pozivanje do sada i neugodnost koju sam ja imao u Tužilaštvu neće uticati na moje odluke", kaže Mazalica.
Za radikalan odgovor u odbrani institucije predsjednika Republike Srpske glasaće i SNSD-ovi koalicioni partneri bez obzira na sve prijetnje institucija u Sarajevu.
"Mi ćemo u potpunosti raditi bez obzira šta pričalo i govorilo Tužilaštvo BiH. Moramo da znamo da Tužilaštvo BiH mora da poštuje ustavno-pravni poredak. Zastrašivanja su uvijek izgleda postojala kada je riječ o srpskom narodu. Narodna skupština treba da bude institucija koja će zaštititi sve institucije Republike Srpske", poručuje Darko Banjac, Klub poslanika DNS-NPS u Narodnoj skupštini Srpske.
Da li će opozicioni poslanici u ključnom trenutku moći da se izdignu iznad partijskih razlika u korist odbrane suvereniteta Republike Srpske još nije jasno. Teško je to očekivati od SDS-ovih poslanika imajući u vidu poruke iz te stranke da osuđujuća presuda predsjedniku Republike Srpske zbog potpisivanja Ukaza o stupanju na snagu zakona izglasanih u Narodnoj skupštini ne bi bila udar na Republiku Srpsku.
O tome se još nisu javno izjasnili, a oni, rijetki koji su se na telefon javili, kažu da je unutar stranke dogovoreno da izjave za ATV ne daju.
Nije još jasno ni da li će PDP-ovi poslanici odlučiti u korist Republike Srpske. Danas se nisu javljali na telefon. Bilo kakve prijetnje nisu problem za poslanike Kluba za pravdu i red, ali za njihov glas još nema garancije, poručuje poslanički šef Nebojša Vukanović.
"Mi sad ne znamo kako ćemo odlučivati jer nema nikakvog materijala. Ne znam o čemu da glasamo, niti da raspravljamo. Sa druge strane, poslanici, naravno, imaju apsolutni imunitet od glasanja i postupanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske, tako da ne vidim razlog za bilo kakav bojazan", kaže Vukanović.
S obzirom na to da se predsjedniku Republike Srpske sudi zbog poštovanja Ustava, te potpisivanja ukaza nakon glasanja poslanika u Narodnoj skupštini, logično bi bilo da se nedvosmisleno računa na 83 glasa onih koji primaju poslaničke plate da zastupaju interese Republike Srpske.
Zdrav razum kaže i da su ti interesi važniji od svih stranačkih. U srijedu će i te kako biti na testu. Sve oči nakon presude biće uprte u Narodnu skupštinu, koja bi trebalo da dokaže svoj dignitet i adekvatno da odgovori na presudu Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću.