Ne može Izborni zakon Republike Srpske, kaže Američka ambasada u BiH na čelu sa Majklom Marfijem, Dejton kaže da može. U oštrom, nimalo diplomatskom saopštenju Američke ambasade jasno se vidi netrepeljivost prema Republici Srpskoj, kao i prema njenom predsjedniku.
"Nacrt Izbornog zakona Republike Srpske koji je usvojen uzurpirao bi državne nadležnosti i stvorio paralelni izborni sistem. To je još jedan primjer destruktivne, antidejtonske politike gospodina Dodika koja stoji na putu integraciji BiH u euro-atlantske institucije", saopšteno je iz Ambasade SAD-a u BiH.
U aneksu tri dejtonskog sporazuma jasno je navedeno da se strane moraju dogovoriti o izborima, a strane su, kao što je poznato, Republika Srpska i Federacija BiH.
Uslovi za demokratske izbore: Strane su obavezne da osiguraju uslove za organizaciju slobodnih i poštenih izbora.
Ako je jasno da o ključnim pitanjima u BiH treba da odlučuju domaći politički akteri, pitanje koje se samo nameće je zašto ona i dalje ima strani protektorat. Sa silnim napadima od strane Zapada, kao i rušenjem Dejtona Srspska se bori već trideset godina, kaže predsjednik Republike.
"Ono što je naš problem sa Zapadom jeste činjenica da su oni i kada su davali pravo na Republiku Srpsku kroz Dejtonski sporazum istog trenutka su krenuli da ruše Dejtonski sporazum i degradiraju Republiku Srpsku", rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
A degradiraju je i pojedini političari iz drugog entiteta, koji javnosti predstavljaju kako Srpska nije za pregovore. Ipak, poznato je da su oni bili ti koji su odustali od zajedničkih dogovora, kao što je i onaj iz Laktaša.