U rezoluciji neće biti visokog predstavnika

Šmit se neće obraćati pred Savjetom bezbjednosti, o OHR-u ni riječi

  • Izvor: ATV
  • 03.11.2021. 19:21

Krstijan Šmit neće govoriti na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a. Niti će OHR biti pomenut u usaglašenoj rezoluciji. Na tome da se visoki predstavnik izbaci iz teksta, od početka je insistirala Rusija. Tako u rezoluciji neće biti visokog predstavnika, ali njome se produžava mandat EUFORA odnosno misije Altea.

Da Šmit ne govori na sjednici je logičan slijed - kaže srpski član BiH Predsjedništa Milorad Dodik. Šmitov izvještaj su napisali muslimani i obavještajna služba, on ga je samo potpisao, kaže Dodik. Stalno govorimo da on nije visoki predstavnik, a to je poručuje sada i dokazano u Savjetu bezbjednosti.

"Mislim da se to moglo nazrijeti i ranije iz činjenice da Rusija i Kina nisu u SB imenovale visokog predstavnika i logičan slijed je da na sljedećim sesijama nema visokog predstavnika, nema njegovog izvještaja to je tako logično, ali naravno neki se ponašaju a logično i misle da treba da na SB stave visokog predstavnika da im govore i da ponese svoj papir, izmišljeni izvještaj vrvi od neistina i nedovršenih konstatacija", rekao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH. 

Ploču su danas po pitanju Šmita promijenili i opozicionari. Tvrde da zaparavo nisu ni očekivali da se Šmit u Njujorku uopšte obrati iako do skoro nisu imali ništa protiv da i sami sa Šmitom  razgovaraju. Tek nakon što ga nije priznao ni Savjet bezbjednosti lider SDS-a priznaje da je Šmitov status u BIH konfuzan.

"Meni je bilo iznenađenje da je dobio priliku da se obrati, postoji neslaganje među velikim u tom smislu, po tom pitanju ostaje status quo znači vrlo konfuzan neriješen, ne možemo mi da predviđamo šta će se u tom smislu desiti ako mogu da budem u tom smislu otvoreniji mi se unazad 10-15 godina zalažemo da visoki predstavnik ode", rekao je Mirko Šarović, predsjednik SDS-a.

"Što se tiče Šmita, u njegovu karijeru, zemlju iz koje dolazi nećemo reći ružnu riječ, ali da jeste njegov status konfuzan sa nepotvrđivanjem u Savjetu bezbjednosti, ali na velikima je da se o tome dogovore”, dodao je Šarović.

Iz Sarajeva danas muk o tome što je Šmit ostao bez riječi. Oglasio se samo Šefik Džaferović. S obzirom na to da Kristijana Šmita niko neće čuti u Njujorku, danas je zadovoljan i sa tim što će bar EUFOR ostati. Ponovo priznaje da mu je žao što u proteklih desetak godina nije bilo ozbiljnih intervencija visokog predstavnika osim Inckovog nametnutog o zabrani negiranja genocida. Iz Republike Srpske ipak poruka da je dobar pomak u tome što se Šmit neće obraćati ,jer je izvještaj pun pridika na račun Republike Srpske .

"Čitamo Ustav i vidimo šta nama pripada i mi ćemo to uzeti ono što pripada BIH to nećemo dirati, ali  to i izvještaju niko ne pominje da ima devet ovlašćenja koje ima BIH koje niko neće dirati u Republici Srpskoj", rekao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH.

Da je Šmit naveo u izvještaju podatke koje nemaju veze za realnošću potvrdio je i komandant vojne misije EUFOR-a u BIH Aleksander Placer. Kaže da ne vidi vojnu prijetnju i da je opšta bezbjednosna situacija u zemlji stabilna. Za to vrijeme, Srpska je uveliko započela proces vraćanja nadležnosti. U NSRS se već našla informacija, koju će razmatrati narodni poslanici.

Tagovi: