Ne mogu se političari iz drugog entiteta pomiriti sa zajedničkom proslavom Dana državnosti Republike Srpske i Srbije.
Među prvima se na Sretenje okomio Bakir Izetbegović koji od bh. Tužilaštva zahtijeva da procesuira organizatore proslave. Bodu mu oči dva jarbola sa istaknutim zastavama Srpske i Srbije u Banjaluci. Da zakuka predsjedniku Еvropskog savjeta kako mu smeta dolazak srpskog predsjednika u Banjaluku nije propustio ni bošnjački član bh. Predsjedništva Denis Bećirović. Simptomatično, oglasila se nakon toga i Delegacije ЕU u BiH.
"Regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi su suštinski dio napretka na evropskom putu. Treba izbjegavati postupke i izjave koje negativno utiču na dobrosusjedske odnose i produbljuju političke podjele. Očekujemo da svi međunarodni partneri budu podjednako posvećeni evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, nedjeljive i suverene zemlje", saopšteno je iz Delegacije.
Iako Republika Srpska po sporazumu o specijalnim i vezama sa Srbijom ima pravo na zajedničku proslavu Dana državnosti, takve poruke nikoga ne čude. U političkom Sarajevu su, podsjeća narodni poslanik Srđan Mazalica, navikli da ih stranci podržavaju u svim odlukama koje udaraju na Republiku Srpsku. Tako je i sa podrškom Brisela.
"Oni u pravilu do sada su pratili tu bošnjačku politiku, sarajevsku politiku i vrlo nekad dvolično, licemjerno vode računa o ovakvim stvarima da stanu na stranu evo ljudi kao što su Bećirović. Međutim, kad su protiv Kristijana Šmita i njihovih odluka onda su te reakcije mnogo blaže, mnogo tiše, mnogo skromnije", kaže Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Pozivaju se redom Bošnjaci i na odluku Ustavnog suda BiH bez Srba kojom je baš uoči Sretenja, Srpskoj zabranjeno isticanje simbola drugih država. Zaboravljaju pritom da Republika Srpska na svojoj teritoriji ne priznaje nelegitimne odluke donesene većinskom voljom bošnjačkih i stranih sudija. Zaboravljaju u drugom entitetu i da je upravo na njihovoj teritoriji redovno kršena zabrana isticanja ratnih zastava.
"Do sada su političari iz Federacije pokazali da im sve što je srpsko smeta. Bilo kakvo isticanje zastave Srpske, obilježavanje bitnih istorijskih datuma za Srbe im je smetalo i nažalost, takva politika ne vodi ničemu. Nama ne smeta ničiji praznik, ne petljamo se nikom u obilježavanje praznika, ali nećemo dozvoliti da ni nama neko nameće", rekao je Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
Jedinstvena proslava Dana državnosti Srpske i Srbije usaglašena je na Svesrpskom saboru. Cilj je njegovanje srpske tradicije i veza srpskog naroda s obje strane Drine. Oni kojima to smeta moraće da se pripreme i na obilježavanje drugih važnih istorijskih događaja, poput Nevesinjske puške i proboja logoraša iz Jasenovca.