Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović smatra da moćne sile na Balkanu traže poslušnike i da je njegova smjena sa pozicije srpskog člana kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH bila očekivana.
"Radi se o jednoj velikoj akciji koju na prostorima Balkana igraju ne samo političke, već moćne sile sa strane, koje ako ih ne slušate pokušavaju da promijene i da dođu do onih koji će biti poslušnici", rekao je Radmanović večeras za RTRS.
On je dodao da uprkos tome SNSD, čije je opredjeljenje evropski put BiH, nije želio da popusti o nekim pitanjima.
Cilj je bio, kaže, riješiti se SNSD-a iz vlasti na nivou BiH, zato što u Republici Srpskoj to teško ide, jer je vladajuća većina čvrsta.
On je rekao da Kristijan Šmit ne može mijenjati Ustav BiH u pogledu nove većine broja delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, kako to traže neke političke partije sa nivoa BiH.
"SNSD ne prihvata da visoki predstavnik bude u BiH, pogotovo da to bude neki čovjek koji uopšte nije visoki predstavnik, te da mijenja i nameće zakone", istakao je Radmanović.
On je rekao da SNSD traži provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma kako je napisano zbog čega i ima problem.
"Radi se o napadu na SNSD kao najmoćniju političku organizaciju u Srpskoj i BiH koja ima svoje jasne stavove", pojašnjava Radmanović.
Radmanović je ocijenio da će se situacija u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH završiti imenovanjem novog člana kolegijuma iz reda srpskog naroda, dok ostaje komplikovana situacija u vezi Doma naroda koja nije brzo rješiva.
Govoreći o sudskom procesu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Radmanović smatra da je moguće da Sud BiH ne donese presudu i da kaže da Tužilaštvo BiH nije dokazalo optužnicu.
"Šmit koji ovdje nema nikakva prava nametnuo je izmjene zakona po kojem se sudi Dodiku. Mislim da je greška Tužilaštva BiH od početka bila što je prihvatilo da po tom zakonu podigne optužnicu", rekao je Radmanović i zaključio da je izlaz za BiH u dogovoru domaćih nosilaca vlasti.