Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Lazar Prodanović upozorio je da u funkcionisanju Centralne izborne komisije BiH postoje veliki problemi i posebno ukazao na problem registrovanja birača za glasanje na predstojećim lokalnim izborima putem pošte.
U raspravi o izvještaju o sprovođenju zakona iz nadležnosti CIK-a u 2019. godini Prodanović je izrazio ozbiljnu zabrinutost za rad ove institucije, ističući da prošla, neizborna godina nije iskorištena za pripremu izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH.
Prema Prodanovićevim riječima, u vezi sa glasanjem putem pošte postoji zakonska konfuzija, što je omogućilo fiktivno prijavljivanje za ovu vrstu glasanja.
On je naveo da je za glasanje putem pošte na narednim izborima u Brčko distriktu prijavljeno 5.000 glasača, u Zvorniku 3.000, te Bratuncu 3.000, ukazujući da se radi o broju prijava koji je viši od stvarnog.
- Postoje indicije da se radi o ukradenim podacima iz škola za obuku vozača, preko tehničkih servisa za registraciju vozila, ali i CIPS-a - istakao je Prodanović.
Prema njegovim riječima, samo je Tužilaštvo Brčko distrikta do sada nešto uradilo u vezi sa ovim problemom, dok je pitanje šta rade ostale institucije.
- Nevjerovatno da CIK nijemo ovo posmatra - naglasio je Prodanović i upitao šta rade opštinske izborne komisije.
On je konstatovao da je i na prethodnim opštim izborima bio prisutan problem trgovine glasovima putem pošte, ali da je on sad eskalirao.
Srpski delegat Dušanka Majkić kritikovala je sugestiju iz izvještaja CIK-a da su najveći problem skladište za izborni materijal u Istočnom Sarajevu i uvođenje novih tehnologija u izborni proces.
- O zloupotrebi novih tehnologija pričalo se pred prošle izbore - podsjetila je Majkićeva, navodeći da se elektronsko glasanje primjenjuje samo u dvije zemlje u Evropi, i to djelimično.
Ona je izrazila zabrinutost za bezbjednost i transparentnost izbornog procesa u slučaju uvođenja novih tehnologija.
Majkićeva je i ovom prilikom navela da je SDA u parlamentu BiH pomogao svojim glasovima smjenu srpskih članova CIK-a i izbor novih.
- Ovakav CIK je juče napravio novi presedan poništavanjem ovjere o učešću na lokalnim izborima Ujedinjene Srpske - istakla je Majkićeva.
Prema njenim riječima, kaznene odredbe u Izbornom zakonu jasno kažu da se politički subjekt može kaziti novčano sa 1.000 do 10.000 KM, ali nigdje ne piše da će biti oduzeto pravo učešća na izborima.
- CIK je umjetnički dojam o promotivnom spotu pretvorio u mjeru - ocijenila je Majkićeva i upozorila da ovakvim ponašanjem CIK dovodi u pitanje izborni proces.
Srpski delegat Mladen Bosić smatra da na ovim prostorima još iz vremena komunizma postoji kultura krađe izbora i da se ove tehnike usavršavaju od izbora do izbora.
- Problem je u nefunkcionisanju pravne države - rekao je Bosaić i dodao da je to odgovornost svih u BiH.
On je naveo da je za glasanje putem pošte na ovim izborima registrovano 130.000 birača u odnosu na 60.000 na prošlim izborima.
- Već sad imamo neregularne izbore, ako CIK ne predloži nešto - rekao je Bosić i dodao da se do ovoga došlo zbog toga jer CIK dugo vremena gura probleme pod tepih.
Šef Kluba bošnjačkih delegata u Domu naroda Asim Sarajlić konstatovao je da se u BiH iz izbora u izbore umnožavaju ranije uočeni problemi.
- Želim da vjerujem institucijama u ovoj zemlji, iako se slažem da nema povjerenja među narodima i politikama - rekao je Sarajlić.
Lidija Bradara iz Hrvatskog kluba delegata podsjetila je da bi CIK trebalo da ima dignitet, da njegovi članovi budu pravni stručnjaci i nepolitičke ličnosti.
- Kažu da su izbori praznik demokratije, ali kako smo ovo počeli, ne znam u šta će se to pretvoriti - istakla je Bradara.
Ona je rekla da ne pamti da se u vrijeme trajanja izbornog procesa promijenilo toliko odluka kao sad.