Željka Cvijanović

"Predstavnici Srpske bi mogli zamrznuti svoje učešće u organima BiH"

  • Izvor: ATV
  • 11.04.2023. 15:03

Predsjedavajuća i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, izjavila je da bi predstavnici Republike Srpske mogli zamrznuti svoje učešće u organima BiH ako se nastavi blokada projekata koji su delegirani na nivou BiH za realizaciju.

Kako je rekla Ministarstvo inostranih poslova i dalje zaobilazi institucije Republike Srpske i Kabinet srpskog člana Predsjedništva, te da je ona bezuspješno pokušavala da  se uspostavi dogovor.

"Insistiraću da se ove stvari dovedu u red makar to značilo vraćanje u fazu zaleđivanja potpunih odnosa na relacici Ministarstva spoljnih poslova i Predsjedništva BiHc koje je i nadležno za spoljnu politiku", rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare.

Ona je rekla da traži da se svako ponaša u skladu sa ustavnim nadležnostima i zahtijeva od Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih ministarstava da poštuju ono što jesu njihove ustavne nadležnosti i da se ponašaju kao pomoćni organ Predsjedništva, kako je prema Ustavu i predviđeno.

Cvijanovićeva je podsjetila da je vlast na nivou BiH formirana veoma brzo sa jasnom namjerom da budu deblokirani projekti na obostrano zadovoljstvo građana dva entiteta, ali i da budu prekinute dosadašnje političke prakse koje se odnose na neuvažavanje onih koji imaju nadležnost za određena pitanja ili da se ponaša mimo onoga što je dogovoreno.

"Namjera je bila da spriječimo slobodne strijelce koji su se na takav način ponašali kada je riječ o određenim projektima, ali i kada je riječ o određenim odlukamaa a odnose se na spoljnopolitičku djelatnost, odbranu i slično. Nažalost, još nismo došli u situaciju da deblokiramo one projekte zbog kojih smo napravili taj dogovor", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da se ni u spoljnoj politici nije odstupilo od loših praksi i da se i dalje dešavaju situacije da, uprkos različitim stavovima članova Predsjedništva, budu drugačije instrukcije iz Ministarstva spoljnih poslova prema određenim misijama pri međunarodnim organizacijama ili predstavnicima BiH u takvim organizacijama.

Cvijanovićeva je poručila da će mehanizam veta, za šta je neophodan angažman Narodne skupštine Republike Srpske, koristiti svaki put kada bude u prilici.

"Ali, ovdje postoji drugi problem, a odnosi se na pitanja koja ne dolaze po proceduri na sjednice Predsjedništva, nego se prikupljaju mišljenja tri kabineta i Ministarstvo spoljnih poslova je obavezno da, kada ima pozitivan stav sva tri kabineta, takvu pozitivnu instrukciju pošalje svojoj misiji negdje u inostranstvu da tako glasa, a kada ima negativan - odlazi negativan, kada se dogovorimo da smo uzdržani ide instrukcija da se pri glasanju bude uzdržan. Ali onda kada imamo različite stavove, Ministarstvo mora da pošalje instrukciju uzdržan, jer nemamo stav onog ko je nadležan", objasnila je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da su to situacija u kojima nema vremena da uđe u proceduru veta zato što nešto nije bilo na dnevnom redu ili se obično pridruživanje određenim stvarima traži dan, dva ili tri dana prije određenog zasjedanja koje se dešava na nivou neke međunarodne organizacije.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik je rekao da se ponovo pokušava uspostaviti stereotip da je Republika Srspka kriva za sve i dodao da se i dalje zalaže da stranci ne učestvuju u donošenju odluka.

On je rekao da BiH neće ići u NATO, te je ponovio da BiH može da samo sarađuje s tom vojnom organizacijom.

Rekao je da će pokušati da ubijedi Cvijanovićevu da se više ne usvajaju dokumenti o saradnji s NATO i da se obustavi učešće u vojnim vježbama sa svima dok traje rat u Ukrajini.