U akciji "Skver" koju je mjesecima na području kantona Sarajevo sprovodila SIPA, utvrđene su malverzacija sa srpskom imovinom. Prema dokumentima u koje je ATV imala uvid, stoji da se radi o organizovanom kriminalu u kojem je protivpravno sticana imovinaska korist.
Mediji iz drugog eniteta o akciji su izvještavali, ali niko nije spomenuo u čijem je vlasništvu bila sporna imovina.
"Stvarni vlasnici nekretnina koje su bile predmet navedenih radnji lica su različitih nacionalnosti, dominantno jevrejske i srpske, a u pitanju je imovina iz perioda nakon Drugog svjetskog rata", navodi se u dokumentaciji.
Odgovore su zatražili i poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske. Rečeno im je da se organizator kriminalne grupe predstavljao kao advokat koji je pravio punomoći za raspolaganje nad imovinom. Nakon toga je nekretnine prodavao drugima.
"Kada sam dobio taj odgovor, na području kantona Sarajevo, imovina koja je poslije Drugog svjetskog rata u vlasništvu Srba i Jevreja je na nalegelan način od strane advokata, notara i opštinskih službenika, što je vrlo važno uzimana od stvarnih vlasnika i prodavana trećim licima. I ono što jeste važno, je da mi danas imamo poruku iz Sarajeva da Srbi nisu dobro došli tamo", kaže Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
Sa svim su upoznati i Odboru za zaštiti prava Srba iz drugog eniteta. Do sada su primili 11.000 zahtjeva za stručnu pomoć. Uglavnom od Srba koji su izbjegli, a čija je imovina nestala iz njhovog vlasništva.
Kancelarijama za stučnu pomoć Srbima u Federaciji BiH više puta obraćala su se lica srpske nacionalnosti koja su ukazivala na to da su njihovi potpisi falsifikovani, da su došli do saznanja da su potpisi njihovih prethodnika, tj, očeva, majki, braće falsifikovani. Naročito se dešavalo da su falsifikovali potpise i izjave lica koja su već preminula", kaže Đorđe Radanović, predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH.
U akciji Skver preteseno je više lokacija, poslovnih i stambenih objekata na području Sarajeva i Istočnog Sarajeva. Hapsili su se advokati i notari. Imovina Srba koji su izbjegli iz FbiH već godinama je problem. Najviše zloupotreba, prema podacima Odbora za zaštiti prava Srba, vrši se nad šumskim bogatstvima.