Odavno je izgubljeno povjerenje u priču o ЕU, ali da vjerujem da će BiH dobiti status pregovarača, poručuje Milorad Dodik. Kaže primjer Ukrajine ne ulijeva povjerenje, a puno govori o ЕU.
"Ništa se 22. marta neće promijeniti. Nama će opet biti pružena mogućnost da pitamo zašto će u BiH, u evropskom procesu, lažni visoki predstavnik i strane sudije u Ustavnom sudu BiH. Da li je to evropski standard ili nije? Zato će ovo biti jedno od najvažnijih pitanja", rekao je predsjednik Srpske.
Umjereni optimizam dijeli i Željka Cvijanović. Očekuje da će BiH dobiti zeleno svjetlo, ali se nada da datum početka pregovora neće čekati deceniju i po poput Makedonije. Еvropa sa kojom ćemo krenuti u pregovore i ona koja će nas dočekati na kraju toga puta, definitivno neće biti ista, kaže Cvijanović.
"Najzahtjevniji su ti pristupni pregovori. To su pregovori koji melju, reći ću slobodno i puni aktivizam onog koji pregovara. Naravno vi sa druge stran imate zbirnu moć članica Unije. To je neravnopravan položaj, vi ste jedni, sami sa svojim institucijama, a sa druge strane imate brojne zahtjeve koji su se slili u zbirni zahtjev", to je često problem, ističe srpski član Predsjedništva.
Optimista je zato Johan Satler. Kaže, sve zavisi od onoga šta je urađeno i kakvi signali stižu iz BiH.
"Vidimo svakako dobre korake koji su urađeni. Nadam se i danas da ćemo imati usvajanje Zakona o sprečavanju sukoba interesa i Zakona o državnoj službi, koristim priliku da pozovem domaće vlasti da finaliziraju još jedan zakon, a to je Zakon o sudovima", kaže šef Delegacije ЕU u BiH.
U zajedničkim institucijama, predstavnici Srpske i Federacije, usvojili su dva zakona. Koraci su to koji vode ka evropskoj budućnost BiH.