Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać smatra da u domen populizma spada Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač Damir Arnaut i ističe da ovako sistemske stvari ne bi trebalo rezati jer se ne odnose samo na najviše zvaničnike.
Bursaćeva je navela da Klub poslanika SNSD-a još nije odlučio kako će na sutrašnjoj sjednici ovog doma glasati o ovom prijedlogu zakona, ali ukazala da je problem što je predložen po hitnoj proceduri, zbog čega je onemogućeno amandmansko djelovanje.
"Ovaj zakon i ovakav pristup spada u domen populizma. Inicijator ovih izmjena imao je slične inicijative i u prošlom sazivu i niko se nije obazirao, iako su i tada išle isto takve, dvaneast godina idu otpremnine", rekla je Bursaćeva za televiziju N1.
Prijedlogom Arnauta, sada poslanik Naše stranke, predviđa da se maksimalna otpreminina parlamentarcima, ministrima i članovima Predsjedništva BiH smanji sa 30.000 na 10.000 KM.
"Mislim da ovako sistemske stvari ne bismo trebali rezati jer se ne odnose samo na najviše zvaničnike, već i na inspektore Agencije za istrage i zaštitu, oficire. Mislim da trebamo tome pristupiti malo studioznije", pojasnila je Bursaćeva.
Ona kaže da joj se čini da je javnost bila najosjetljivija kada su pravo na otpremninu ostvarivali izabrani zvaničnici koji su nastavljali svoj angažman nakon odlaska u penziju.
"Neko ko odlazi u penziju, pa nastavlja svoj rad, možda, čak ne treba da ima nikakvu otpremninu", smatra ona, napominjući da treba sveobuhvatno pristupiti problemu.
Osvrćući se na tvrdnje iz opozicionih SDS-a i PDP-a da je aktiviran Akcioni plan za članstvo u NATO (MAP), Bursaćeva je ocijenila kao krajnje licemjerstvo to što se ove dvije stranke sada pozivaju na rezoluciju o vojnoj neutralnosti iz 2017. godine.
"Kada to izgovaraju PDP i SDS, to je kranje licemjerstvo. Pozivaju se na odluke Narodne skupštine Republike Srpske po pitanju vojne neutralnosti, na donošenje rezolucije o toj temi na Skupštini 2017. godine koju su oni intezivno razvaljivali svojim zviždanjem, pravljenjem nereda po sali, i sad su oni dušebrižnici za odluke Skupštine", navela je ona.
Komentarišući sporno knjiženje perspektivne vojne imovine, Bursaćeva ukazuje da u Programu reformi ima rečenica da se "knjiženje vojne imovine nastavlja".
"To znači da će biti nastavljeni samo oni predmeti čije je knjiženje započeto", kaže ona.
Bursaćeva je konstatovala da je dobro da je pitanje Programa reformi preuzelo Predsjedništvo BiH, koje su direktno birali građani, i to najveći broj glasača.
Pročitajte i:
Banjalučanin ponovo iza brave, ranije hapšen zbog sumnje na podvođenje
Hit momenat iz Melburna! Znali su srpski navijači da opuste Novaka
Narod blokirao mašine koje kopaju kanal na granici sa Srbijom
Poletio prvi avion "Rajanera" iz Banjaluke do Frankfurt Hana
Od rane menopauze može vas spasiti i samo jedan seks sedmično
Priča o dva vuka: Kratka je, čita se za 10 sekundi, a promijeniće vam život!