Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta usvajanjem izvještaja o BiH u kojem poziva na okončanje političkog zastoja te poziva vlasti da uvedu sankcije Rusiji nastavlja sa svojom dosadašnjom politikom - pokušava da i zemljama koje nisu članice Evropske unije nametne svoje stavove, izjavila je šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać .
Novaković Bursaćeva je dodala da to nije ništa neočekivano.
AFET je juče usvojio novi izvještaj o BiH u kojem su pozvani domaći lideri da okončaju politički zastoj i posvete se reformama u zemlji, ali je akcenat stavljen na uvođenje sankcija Rusiji, što u Srpskoj ocjenjuju kao nastavak neopravdanih pritisaka sa Zapada.
Poslanici Evropskog parlamenta ponovili su podršku evroatlantskoj orijentaciji BiH i osudili retoriku mržnje i opstrukciju institucija BiH, posebno, kako su naveli, "od strane rukovodstva entiteta Republika Srpska".
Kada je riječ o uvođenju sankcija Rusiji, Novaković Bursaćeva ističe da Spoljnotrgovinski odbor Evropskog parlamenta konkretno demantuje pojedine političare u BiH, posebno opoziciju u Srpskoj, "koja je obasipala domaću javnost neistinama o tome kako je BiH uvela sankcije Rusiji".
- Oni pozivaju da se sankcije uvedu i time demantuje naše domaće političare koji su bili preplavili javnost neistinama kako je to već učinjeno. Uz dužno poštovanje svih stavova evropskih zvaničnika, mi trebamo da slijedimo svoje interese i stavove i da ostanemo neutralni po tom pitanju - istakla je Novaković Bursaćeva.
Ona je naglasila da Bisel ima pravo da nameće i sprovodi svoju politiku u zemljama članicama EU koje se različito ponašaju kada je trgovina sa Ruskom Federacijom u pitanju.
- Logično je da pokušavaju svoje stavove o aktuelnoj krizi na istoku Evrope proširiti na druge. Bez obzira na to kako se oni ponašali, mi trebamo istrajati na neutralnosti kada je riječ o uvođenju sankcija Rusiji zbog dešavanja u Ukrajini - navela je Novaković Bursaćeva.
U izvještaju AFET-a politički akteri u BiH su pozvani da se "bezuslovno vrate u državne institucije i unaprijede rad na reformama u vezi sa EU, a posebno u oblasti vladavine prava".
U svjetlu sukoba između Rusije i Ukrajine, poslanici Evropskog parlamenta pozivaju BiH da "primijeni sankcije EU sa kojima se zemlja uskladila" i upozoravaju na "kontinuirani interes Rusije za destabilizaciju BiH".
Izvjestilac EP za BiH Paulo Ranžel kaže da ovaj izvještaj dolazi u "ključnom trenutku" kako za BiH, tako i za zapadni Balkan i Evropu.
Poslanik SPD-a u Evropskom parlamentu Ditmar Koster je tokom zasjedanja ocijenio da je BiH u najdubljoj političkoj krizi od kraja rata i da Srpska bojkotuje institucije BiH u nastojanju da podijeli zemlju.
Smatra da BiH mora imati perspektivu za članstvo u EU jer u suprotnom postoji opasnost da Rusija progura politiku destabilizacije EU, s obzirom na to da Moskva održava bliske veze ne samo sa Srpskom već i sa Srbijom.
Uz to je ukazao i da BiH može dobiti status kandidata za EU ako napreduje u borbi protiv korupcije, etničkog nacionalizma, jačanju nezavisnosti pravosuđa.
Izvještaj o BiH usvojen je sa 44 glasa za, osam protiv i pet uzdržanih, a finalna verzija bi trebalo da bude usvojena u julu na sjednici Evropskog parlamenta.