Glas Republike Srpske čuće se sutra u Savjetu Bezbjednosti Ujedinjenih Nacija. To nikada nije bilo važnije nego u ovom trenutku, nakon haosa koji je u BiH napravio Kristijan Šmit. Izvještaji koji su do sada upućeni potpuno su kontradiktorni, kaže Ana Trišić Babić. Šmitovi su u potpunosti orijentisani protiv Republike Srpske, srpskog naroda a blago vuku i protiv Hrvatskog. Sa druge strane Vlada Srpske svoje dostavlja uredno svim članicama, pa iako se neke prave da ga ne čitaju, svi na kraju pročitaju izvještaj Republike Srpske.
"Ovaj put nakon svih ispada koje je Kristijan Šmit napravio u BiH a samim tim i u Republici Srpskoj, gospođa Cvijanović će najvjerovatnije zatražiti da se stavi na glasanje da li je on legitiman ili nije legitiman. Dakle, nikada nije bilo važnije da se čuje glas Republike Srpske u ime BiH", kaže Ana Trišić Babić, savjetnik Predsjednika Republike Srpske.
Nisu bile česte situacije u kojima se neko iz Srpske pojavljivao pred Savjetom bezbjednosti u ovom kapacitetu kao Željka Cvijanović. Zbog toga je ranije bilo itekako subjektivnih pristupa drugih članova predsjedništva koji su nastupali bez usaglašenog stava, pojašnjavaju stručnjaci za međunarodne odnose. Bojan Šolaja vjeruje da će debata biti značajno drugačija od prethodnih i da će se čuti više diskusije s obzirom da su prije nekoliko mjeseci upravo iz Savjeta bezbjednosti pozivali na unutrašnji dijalog.
"Sa druge strane ono čemu se ja nadam je da upravo članice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija nađu prostor da razumiju situaciju u BiH onakvu kakva je a ne da to rade isključivo na osnovu izvještaja Kristijana Šmita s obzirom da znamo kako su stvari i u ranijim godinama funkcionisale", kaže Šolaja.
Bitno je da se čuje zbog koga se BiH nalazi u najvećoj ustavnoj i političkoj krizi od potpisivanja Dejtona. Osim u Savjetu bezbjednosti Željka Cvijanović imaće mnogo značajnih sastanka i mimo tih događaja, pa će se glas Srpske čuti na svim značajnim adresama u SAD.
"I to je sve ono o čemu mi govorimo da se stvari mijenjaju i da će stvari sve više i više ići u našu korist odnosno u korist realnog sagledavanja stanja u BiH poštujući i uvažavajući Djetonski sporazum", kaže delegat SNSD-a u Domu naroda Radovan Kovačević.
Mnogi bi u drugom entitetu trebali da shvate da je Republika Srpska sastavni dio BiH i da BiH ne može biti bez Srpske. Sve članice Savjeta bezbjednosti trebalo bi na jedan adekvatan način upoznati sa stvarnim stanjem u BiH. Sutra se u Njujorku održava polugodišnja debata o situaciji u BiH.
Očekuje se da će se tokom sjednice razgovarati i o Еuforovoj misiji „Altea“, čiji mandat ističe prvog novembra. Predsjedavanje Savjetu bezbjednosti UN preuzela je Grčka prije nekoliko dana pa se i očekuje obraćanje predstavnika grčke misije u UN.