Insistiram da mi hitno dostavite evidenciju lica kojima je zabranjen ulazak na teritoriju BiH, sa jasno navedenim razlozima zabrane ulaska. Stoji to u zahtjevu koji je predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija poslao na adresu Ministarstva bezbjednosti i Službe za poslove sa strancima. Trenutno je za oko 300 ljudi zabranjen ulazak u BiH. Direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić kaže da su im ruke vezane, jer rade samo tehnički dio posla, ali evidenciju imaju.
"Imamo državljana Crne Gore preko 60. Albanije poreko 70, Turaka preko 70. To je nadležnost OBA, u koju ne ulazuimo. 27 ja mislim da je državljana Srbije na tom spisku", rekao je Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima.
Među tih 27 državljana Srbije su i ugledni profesor Miloš Ković i advokat Goran Petronijević. Na tom spisku je i istoričar Aleksandar Raković, kaže stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević. Raković kaže da otkako je čuo da se nalazi na spisku nije pokušao da uđe u Republiku Srpsku, ali da je ovo vid agresije na srpski narod.
"Riječ je o segregaciji, represiji političkog Sarajeva, koja će ustvari imati kontraefekat, a to je da će se pojačati rad na približavanju Republike Srsije i Republike Srpske", rekao je Aleksandar Raković, istoričar. Spisak na kojem je istoričar Raković nastao je još 2018. ali je sada ponovo aktiviran, tvrdi Galijašević. Radi se o robusnom operativnom prodoru prema Srbiji, a iza svega stoje kadrovi Agencije za istrage i dokumentaciju, odnosno tajne policije Alije Izetnegovića, na čijim temeljima i počiva OBA.
"Srbi i Hrvati kroz teške filtere, najkvalitetniji obavještajni kadrovi Obavještajno bezbjednosne službe Republike Srpske, pa i Herceg Bosne Sigurnosno informativne službe, nisu prošli, a mnogi kadrovi AID-a su prošli. Tako su među njima našao i Osman Mehmedagić Osmica", rekao je Dževad Galijašević, stručnjak za bezbjednost.
Srbi i Hrvati kroz teške filtere, najkvalitetniji obavještajni kadrovi Obavještajno bezbjednosne službe Republike Srpske, pa i Herceg Bosne Sigurnosno informativne službe, nisu prošli, a mnogi kadrovi AID-a su prošli. Tako su među njima našao i Osman Mehmedagić Osmica.
Od njenog formiranja, OBA djeluje kao obična muslimanska milicija, smatra Galijašević. Vraćanje sa graničnih prelaza uglednih Srba poklapa se sa produbljivanjem političke krize u BiH, kao i učestalim pritiscima na Republiku Srpsku. Tegeltija je istakao da podržava zabranu ulaska kriminalcima, te pozvao nadležne službe da ne zabranjuju ulazak u BiH intelektualcima, akademicima i slobodomislećim ljudima.