Pretis

Katastrofalno stanje u bh. tvornici granata: Amerikanci bijesni, prijete tužbama

  • 13.07.2025. 16:04

Jedina tvornica artiljerijske municije u Bosni i Hercegovini pred kolapsom je zbog lošeg upravljanja, a desetine miliona dolara koje su u nju investirali američki suvlasnici potrošeni su nenamjenski, zbog čega iz SAD stižu prijetnje tužbama protiv vlade FBiH kao većinskog vlasnika.

Tvornica Pretis iz Vogošće kod Sarajeva bila je važan dio vojne industrije bivše Jugoslavije i među rijetkima je koja je uspjela očuvati proizvodnju i nakon raspada bivše države, te svoje proizvode plasirati na brojna inostrana tržišta, uključujući američko.

Muškarac se utopio u Savi, poznat identitet

Muškarac se utopio u Savi, poznat identitet

Tajna uspjeha Pretisa bila je u proizvodnji traženih minobacačkih, artiljerijskih i tenkovskih granata promjera 155 milimetara, koje je proizvodila prema NATO standardima.

Kako podsjećaju lokalni mediji u BiH, cijena samo jedne takve granate sada dostiže i do šest hiljada dolara, a očekuje se njen rast nakon što su se članice NATO na samitu u Den Hagu usaglasile da povećaju izdvajanja za odbranu do pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Krize širom svijeta i povećana izdvajanja za naoružanje stvorile su zlatnu priliku za vojnu industriju pa tako i za onu u BiH, ali u slučaju Pretisa ispostavilo se kako to neće biti jednostavno iskoristiti.

Većinski vlasnik Pretisa je vlada FBiH, a nešto više od 40 odsto dionica te tvornice 2024. godine kupila je američka kompanija Regulus koja je otkupila oko 25 odsto vlasničkog udjela u tvornici Binas iz Bugojna koja proizvodi eksplozive.

Očekivala veliku uplatu ostala bez par hiljada evra

Očekivala veliku uplatu ostala bez par hiljada evra

Kako bi podstakli proizvodnju u Pretisu, Amerikanci su joj osigurali 100 miliona dolara kroz ugovor o isporuci municije s jednom američkom kompanijom. Od te prošlogodišnje narudžbe Pretis je do sad realizovao tek 25 odsto pa su se Amerikanci naljutili i pismom upozorili federalnog ministra industrije Vedrana Lakića da je sve to rezultat lošeg upravljanja i da tako više ne može.

Šef Regulusa Vil Somerindajk u pismu ministru Lakiću je upozorio kako je čak 40 ugovora o isporuci municije "na čekanju", iako su naručioci dio novca unaprijed uplatili.

"Tvornice (Pretis i Binas) su u katastrofalnom stanju u trenutku kada bi trebale ostvarivati najbolje rezultate. Razlozi, prema informacijama koje imamo, su kombinacija potpune nesposobnosti i korupcije", stoji u pismu šefa Regulusa.

Potjera u Beogradu: Bježao od policije pa izazvao strašnu nesreću, povrijeđena djeca

Potjera u Beogradu: Bježao od policije pa izazvao strašnu nesreću, povrijeđena djeca

Za loše upravljanje direktno su optužili bivšu direktoricu Pretisa Almu Zulić  koja je kao kadar Stranke demokratske akcije (SDA) tvornicu vodila punih deset godina, a smijenjena je u maju i to na inzistiranje Amerikanaca. Ali, ni novi direktor Ajdin Kupus nije uspio bitno promijeniti stanje.

Revizija je utvrdila da Pretis na računu ima tek nešto više od 500 hiljada evra dok je dužan više od 188 miliona. Pritom je utvrđeno kako je novac koji je Pretis avansno naplatio za isporuku granata nestao, odnosno uglavnom potrošen na izdvajanja koja nemaju nikakve veze s proizvodnjom.

Iz SAD je federalnom premijeru Nerminu Nikšiću stiglo još jedno pismo i to iz advokatske kuće Toridon koja zastupa Regulus, a potpisali su ga partner Vilijam Bar i Majk Pompeo, bivši direktor CIA koji sada radi za tu firmu.

U pismu su istakli zabrinutost zbog lošeg upravljanja koje šteti poslovanju Pretisa, u trenutku kada SAD i saveznici imaju hitnu potrebu za artiljerijskom municijom.

Fico poručio ЕU: Kaznićemo Rusiju, ali pod jednim uslovom

Fico poručio ЕU: Kaznićemo Rusiju, ali pod jednim uslovom

"Ova pitanja imaju strateške i komercijalne posljedice za odnose između Bosne i Hercegovine i SAD", naveli su u pismu.

Iz vlade FBiH nisu se oglašavali o stanju u Pretisu niti su komentarisali upozorenja iz SAD. U međuvremenu je američki predsjednik Donald Tramp odlučio uvesti carine od 30 odsto na sve proizvode koje BiH izvozi u SAD, što će dodatno zakomplikovati stanje, piše "Večernji".

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: