Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je danas u Zvorniku da ključnu ulogu u borbi protiv terorizma igra pravosuđe koje bi trebalo adekvatno da sankcioniše, ali da je, nažalost, većina krivičnih djela terorizma u BiH ostala bez adekvatnog odgovora, što nije dobro.
Karan je na okruglom stolu "Terorizam kao oblik ugrožavanja bezbjednosti" rekao da za teroristički zločin u Zvorniku, koji se dogodio prije 10 godina, niko nije odgovarao, da su osumnjičeni pušteni na slobodu, a Tužilaštvo BiH je obustavilo istragu.
"Već duži niz godina bezbjednosni izazov u BiH predstavlja opredijeljenost jednog dijela bošnjačke populacije prema konzervativnom selafijskom pristupu tumačenja islama, oličeno kroz prisustvo i djelovanje vehabijskog pokreta u BiH. Kada govorimo o uporištima vehabizma u BiH onda se tu prvenstveno misli na paradžemate koji su osnovani od pristalica radikalne selafijske zajednice u Federaciji BiH", rekao je Karan.
On je istakao da je analizom svih dosadašnjih terorističkih napada u BiH utvrđeno da su njihovi izvršioci bili radikalni islamisti, članovi ili simpatizeri selafijsko-vehabijskih zajednica ili pripadnici odreda "Еl mudžahedin".
"Zatvaranje očiju pred ovim problemom nije nikakvo rješenje za bezbjednost. Posebno kada znamo da su razvojem globalnih komunikacija i modernih tehnologija, terorističke aktivnosti dobile nove oblike, uključujući sajber terorizam, indoktrinaciju kroz društvene mreže i radikalizaciju pojedinaca i grupa", rekao je Karan.
On je istakao da je jedan od najopasnijih izazova proces regrutacije mladih u terorističke i ekstremističke grupe, što se moglo vidjeti najbolje na primjeru u Zvorniku, ali i nedavno u tragičnom događaju u Bosanskoj Krupi, kada je četrnaestogodišnji maloljetnik izveo napad na policijsku stanicu, usmrtivši nožem jednog policajca i ranivši drugog.
"Izazov predstavlja i aktuelna politička situacija u BiH gdje jedna strana svjesno radikalizuje političku priču, time podstičući i radikalizaciju pojedinaca. Na ruku nam ne idu ni povratnici sa stranih ratišta, uglavnom u FBiH, kao ni određeni ilegalni migranti za koje se opravdano sumnja da su povezani sa terorističkim organizacijama u zemljama iz kojih dolaze. Globalna dešavanja takođe, poput izraelsko-palestinskog sukoba koji je doveo do dodatne polarizacije društva u BiH", rekao je Karan.
On je rekao da je jedna od najozbiljnijih prijetnji savremenom društvu - terorizam, a da je, nažalost, jedan od najbolnijih primjera i teroristički napad na Policijsku stanicu u Zvorniku koji se dogodio 27. aprila 2015. godine, kada je život izgubio policijski službenik Dragan Đurić, a dva policijska službenika su ranjeni.
"Taj zločinački akt usmjeren protiv policijskih službenika koji su svoju dužnost obavljali u službi zaštite građana, bio je surovi podsjetnik na značaj stalne borbe protiv terorizma i svih oblika ekstremizma. Ovaj događaj dodatno je intenzivirao naše aktivnosti kroz snažni i sistemski odgovor", rekao je Karan.
On je podsjetio da je tada formirana Uprava za borbu protiv terorizma i ekstremizma koja već deset godina ima ključnu ulogu u Republici Srpskoj u ovoj borbi, te se sistemski i planski bavi ovom problematikom i pokretač je aktivnosti koje preduzima resorno ministarstvo.
"Kako je terorizam mnogo više od akta nasilja, instrument za širenje straha, ostvarenje političkih i ideoloških ciljeva, s ciljem destabilizacije društva i unošenja straha, tako je i odgovor morao biti širi, organizovan, sistemski i strateški. Zato je Vlada Republike Srpske donijela Akcioni plan za prevenciju i borbu protiv terorizma za period 2023-2026. godine. Na ovaj način, Vlada se opredijelila za sveobuhvatan pristup u borbi protiv terorizma, i svoje kapacitete usmjerila na sve oblasti društva", naglasio je Karan.
Prema njegovim riječima, jedinstvenim i koordinisanim pristupom svih institucija Republike Srpske, kroz definisane aktivnosti pojedinačne i zajedničke, djeluje se preventivno i iznalaze se odgovori na nove izazove, uzimajući u obzir domaći i regionalni kontekst.
"I tu je Ministarstvo je pokretač i kroz Koordinaciono tijelo Vlade za nadzor nad sprovođenjem plana i kroz različita druga tijela i inicijative. U tom smislu, treba reći da efikasne borbe protiv ove pošasti nema bez saradnje i razmjene informacija, posebno sa policijama drugih zemalja, jer kako se to često zna reći, terorizam i kriminal ne poznaju granice", rekao je Karan.
On je istakao da su pripadnici MUP-a na ovom polju izuzetno aktivni i otvoreni za saradnju sa onima koji su spremni da sarađuju, te podsjetio da su nedavno i informacije Policije Republike Srpske bile okidač za privođenja i hapšenja u pojedinim evropskim zemljama.
Karan je naglasio da se borba protiv terorizma ne vodi samo snagom zakona i policijskih struktura, nego je podjednako važna prevencija i edukacija, rad s mladima, izgradnja otpornosti društva na radikalne ideologije i promovisanje vrijednosti tolerancije, dijaloga i saradnje.
"Naše društvo ima obavezu ne samo da reaguje na terorističke akte već i da predvidi faktore koji do njih dovode. Fokus prioritetnih mjera u ovoj oblasti je na ranom detektovanju i dokumentovanju pojava koje mogu ukazivati na postojanje planova i aktivnosti, odnosno ranoj identifikaciji pojedinaca, grupa i mreža koje pokazuju namjere za izvršenje ovih krivičnih djela. Svaki građanin ima svoju ulogu u očuvanju sigurnosti, jer samo zajedno možemo spriječiti da se teroristički napadi dese", rekao je Karan.