Reformska agenda, ali i pojedini zakoni i dalje vise u vazduhu

Еvropski put BiH: ''Krene pa stane, pa opet krene, pa onda stane''

  • Izvor: ATV
  • 16.01.2025. 19:08

Krene pa stane, pa opet krene pa onda stane- tako u najkraćem izgleda evropski put BiH. I nije to ništa novo.

Reformska agenda, ali i pojedini zakoni i dalje vise u vazduhu. Zato je potrebna suština, a ne forma, jasna je Sanja Vulić. Stranci u ovoj priči ne dolaze u obzir. Ruže, kaže ne cvjetaju ni u Еvropskoj uniji i za njih je veći prioritet da se bore za BiH nego obrnuto.  

Budućnost ka evropskom putu možda je i moguća ako se sve vrati na domaći dogovor. 

"Jesu ovi zakoni o kojima smo danas pričali prioritet kada je u pitanju evropski put, ali da vam kažem prioritet je i reforma Ustavnog suda, zamjena stranih domaćim sudijama i mnogi drugi prioriteti kada je u pitanju napredak BiH ka ЕU putu", kaže Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u PD PS BiH.

Da su u posljednje dvije godine uprkos blokadama napravljeni veliki pomaci, ali i da ih isto  toliko tek treba napraviti smatraju i analitičari. Ne treba zaboraviti da će glavni pregovarač biti iz Republike Srpske. Međutim, još postoje otvorena pitanja, koja su važna na tom putu. Ali, do njihovih rješenja nije lako doći, jer upravo iz Sarajeva ne pristaju na njih. 

 "Uvijek će ostati otvoreno pitanje i Ustavnog suda BiH ali i neka druga pitanja na koje se referiše i sama ЕU. Prije svega to možemo da vidimo kroz aktivnosti tzv. visokog predstavnika i to je vječito pitanje državne imovine. Što se tiče ove same reformske agende, u suštini onih stvari koje su bile tražene da se na nekin način privedu kraju", kaže Bojan Šolaja, iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije.

Svaki iskorak napravljen je zahvaljujući naporima institucija Republike Srpske i njenih predstavnika na zajedničkom nivou. Imperativ je, napominje Staša Košarac, jasna vidljivost Srpske i od toga se neće odustati. 

"Bez saglasnosti Srpske ne bi bilo napretka na evropskom putu. Jasno je to svim bošnjačkim političkim predstavnicima. Ipak, to ih ne sprečava da šire neistine i lažno optužuju Srpsku za tobože blokade. Naš imperativ je očuvanje kapaciteta Srpske i njene vidljivosti u procesu evropskih integracija", rekao je Staša Košarac, zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.

BiH ne bi trebalo da propusti prilike koje su joj trenutno na raspolaganju upozorava i Luiđi Soreka, šef delegacije Еvropske Unije u BiH, koji je danas imao sastanak sa srpskim članom i predsjedavajućom predsjedništava BIH Željkom Cvijanović. Bez dogovora o Reformskoj agendi BiH će kaže propustiti investicije vrijedne milijardu evra. Naglasio je i da postoji mogućnost da država formalno započne pristupne pregovore sa Unijom ove godine. 

Željka Cvijanović sa druge strane jasno mu je podvukla značaj uvažavanja ustavne pozicije različitih nivoa vlasti kao i izbalansiranog i ujednačenog pristupa Еvropske unije prema svima u BiH. A ne bi bio prvi put da se nešto i propusti jer su u drugom entitetu uvijek više voljni da slušaju šta im stranci diktiraju nego da ostanu vjerni domaćim dogovorima. Koliko će tek trebati da se radi uprkos izjavama Soreke govori i činjenica da je proširenje za potencijalne članove prema prošlogodišnjim izjavama Olivera Varheljija moguće tek oko 2029. godine.

Pratite nas i putem Vibera