Dodik: U BiH je sve politika, pa i inicijativa "Otvoreni Balkan"

  • Izvor: SRNA
  • 26.04.2022. 13:51

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas na Jahorini da je BiH, nažalost, i po pitanju "Otvorenog Balkana" podijeljena i da je prihvatanje te inicijative postalo isključivo političko, a ne ekonomsko pitanje.

Dodik je ukazao da, istovremeno, političari muslimani pokušavaju da predstave u Evropi da neko drugi blokira institucije.

On je naveo da je prije izvjesnog vremena Predsjedništvo BiH donijelo odluku da se priključi inicijativi "Otvoreni Balkan" i dalo nalog Savjetu ministara da sprovede tu proceduru.

"A onda su počele opstrukcije. Na nivou Savjeta ministara ministri muslimani nisu željeli da učestvuju u radu i sve su blokirali. Dakle, sve ima isključivo politički motiv", istakao je Dodik.

On je naveo da je prije nekoliko dana razgovarao sa grupom privrednika koji su rekli da ne mogu da obezbijede dovoljno radne snage u građevini, zbog čega ih traže sa strane.

"Dosta Albanaca se nudi kao radna snaga. Problem je što on istog dana kad dođe u Beograd može da dobije sve papire i da se uključi u rad, a ovdje mora da provede dva, tri mjeseca čekajući da poslodavac, obijajući pragove, dobije privremene radne dozvole za tu radnu snagu, što pravi problem", pojasnio je Dodik.

Prema njegovim riječima, BiH je potpuno podijeljeno društvao koje egzistira isključivo zato što u tom liberalnom svijetu ne treba još jedan problem.

"Oni pokušavaju da taj problem riješe tako što će Republiku Srpsku ponovo satanizovati, ali i to će proći. Nije to ništa novo", ukazao je on.

Dodik kaže da u BiH nema nijedan bazičan dogovor o bilo čemu, a i kada se postigne, kao što je bilo u vezi sa inicijativom "Otvoreni Balkan", neko ga ne poštuje.

"Dogovori na sjednicama Predsjedništva, koje je zaduženo za spoljnu politiku, su propali zato što ministar (inostranih poslova Bisera) Turković sama djeluje u okviru onoga što su njeni stavovi njenih partijskih rukovodioca", napomenuo je on.

Dodik je ocijenio da je to kap koja je prevršila čašu u BiH i da je veliko pitanje da li uopšte bilo šta funkcioniše.

"Onda smo mi krivi zato što smo rekli da nećemo da učestvujemo u radu institucija koje su na taj način spremne da prihvate mnogo stvari - od čovjeka koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik, pa do činjenice da može da nameće neke zakone, umjesto da se to rješava u okviru BiH", naglasio je srpski član Predsjedništva.

Dodik je istakao da je učestvovao u svim sjednicama Predsjedništva BiH iz različitih razloga i da nema tačke dnevog reda koja nije rješena.

"A, kada slušate muslimana u BiH čujete - blokada. Prema njima, uključivanje u rad institucija znači da donose odluke one koje oni hoće", rekao je on.

Republika Srpska, kaže Dodik, da može to da uradi, već bi bila u "Otvorenom Balkanu".

Dodik kaže da i privrednici Federacije BiH to žele, ali moraju da se izbore kod svojih političara koji to neće.

"Politika Centralne banke BiH konzervativna i katastrofalna"

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas na Jahorini da Republika Srpska i njene ključne institucije nisu zadovoljne monetarnom politikom koju na nivou BiH vodi Centralna banka, mimo saglasnosti i odluka sva tri člana Predsjedništva BiH.

Dodik je na konfereciji za novinare na Jahorini ponovio oštre kritike na rad Centralne banke BiH za koju je rekao da vodi pogrešnu monetarnu politiku, mimo saglasnosti i odluka Predsjedništva BiH, u čijoj je to ustavnoj nadležnosti.

"Mi nemamao instituciju koja čuva konvertibilnu marku na pravi način, a politika Centralne banke je konzervativna i katastrofalna, u službi je međunarodnih, a ne domaćih interesa. Jedina prava monetarna politika u BiH može biti ona koja će obezbijediti da se očuva realna vrijednost KM, a ne da se ova valuta uništava vezanjem za evro", istakao je Dodik, koji učestvuje u radu "Jahorina ekonomskog foruma".

On smatra da bi dobro rješenje za spas KM bio i plivajući kurs, ili vezivanje za takozvanu korpu valuta, što je poznata praksa u finansijskom svijetu, ili za zlato koje BiH, naravno, nema.

"Međutim, o tome u BiH niko ne želi da razgovara sa nama. U depozitu Centralne banke sada leži više od 500 miliona evra, nego što je obezvrijeđena emisija KM. To je zločin prema javnim finansijama, prema privredi. Zašto Republika Srpska nikada nije ostvarila pravo na svoj dio od 330 miliona KM u opticaju? Ja to želim da znam", ističe srpski član Predsjedništva BiH.

On smatra da depoziti banaka iz BiH ne treba da budu na računima stranih banaka u iinostranstvu.

Dodik je istakao da je "Jahorina ekonomski forum" u fokus svih panelskih razmatranja stavio veoma ambicioznu temu posvećenu globalnim ekonomskim izazovima i prilikama.

Prema njegovim riječima, mnogo je globalnih izazova, svijet je potpuno izgubio ranije obrise, nije više isti i u geopolitičkom smislu u potpunom je neredu, tako da je evidentna neophodnost njegove prekompozicije, po različitim scenarijima.

"Mi treba da naučimo kako da se prema tome postavimo. Očigledno je da je riječ o poremećaju izazvanom globalnim sukobom, s jedne strane liberalne ekonomije, a s druge one koja sebe naziva suverenističkom, a Ukrajina je sama kolateral između ta dva giganta", ocijenio je Dodik.

On smatra da liberalni svijet vodi svoje posljednje bitke da sačuva svoje vrijednosti, koje su pobijedile komunizam, a ranije nacizam.

Prema njegovoj ocjeni, BiH nije dobar ambijent za ekonomiju i njene institucije skoro da ništa ne čine na planu razvoja privrede.

Dodik pojašnjava da je to konzervirano i još je u sferi pameti iz devedesetih godina prošlog vijeka, vremena političkog intervencionizma u privredne tokove.

"Danas je jasno da su globalni ekonomski igrači EU, Amerika pa sad i Velika Britanija, a da svoje ekonomske probleme rješavaju tako što su bez pokrića emitovale znatan dio svoje valute. EU je emitovala gotogo tri hiljade milijardi evra u posljednje tri godine bez pokrića, a ako evro gubi vrijednost, onda ga gubi i KM, jer je vezana za njega", upozorava Dodik.

Prema njegovim riječima, "Jahorina ekonomski forum" treba da da određene odgovore kojim putem treba da ide mala i skromna ekonomija Republike Srpske, tim prije jer su se globalni poremećaji negativno odrazili na snabdijevanje uopšte, kao i na promet robe i usluga, enorman rast cijena razne robe, skuplje investicije i povećan rizik za ulaganja.

"Mi u Republici Srpskoj moramo sačuvati mir i stabilnost i to nam je najavažnije", poručio je Dodik.


Tagovi: