Sjednite i razgovarajte. Krizu riješite sami, bez uplitanja stranaca. To je definitivno najvažnija poruka sa sjednice Savjeta bezbjednosti o stanju u BiH. I ko je želio da je čuje- čuo je. Predsjednik Srpske jeste. I sada ponovo Milorad Dodik poziva na razgovor. Poziv ide na adrese svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH.
"Savjet bezbjednosti UN je jasno i nedvosmisleno poručio da izlaz iz ustavno-pravne krize u BiH treba da pronađu domaći političari. Najuticajnije članice međunarodne zajednice, SAD, Rusija i Kina, naglasile su da je dijalog neophodan, da odluke o unutrašnjim odnosima moraju da donose legitimno izabrani predstavnici naroda", poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
I čini se da je baš taj poslednji dio najviše zasmetao opozicionarima iz Srpske. Na sva zvona SDS-ovci i PDP-ovci svoje sastanke sa britanskim ministrom, Kristijanom Šmitom i Bošnjacima pravdaju time da treba da se razgovara. Razgovor sa glasovima naroda izabranim predsjednikom Srpske im nije bitan. Brže bolje je tako Nebojša Vukanović Dodikov poziv prokomentarisao za sarajevske medije. Dodik, kaže, kopira opoziciju. Zaboravio je, čini se, nekoliko bitnih činjenica.
"Oni koji se zalažu stalno za dijalog na domaćoj sceni, odnosno od legitimno izabranih predstavnika jeste upravo SNSD i naši koalicioni partneri. To što Nebojša Vukanović komentariše ne treba uopšte komentarisati budući da on funkcioniše samo uz pomoć mentora", kaže šef Kluba SNSD-a u PD PS BiH Sanja Vulić.
Milan Miličević se na telefon nije javljao, a komentar na poziv Dodika nismo dobili ni od lidera PDP. Čekali su možda onaj iz Sarajeva. Trojka je poziv na razgovor sa legitimnim predstavnicima Srba u BiH, odbila u startu. Možda zato što je kao cilj tog sastanka predsjednik Srpske naveo očuvanje Dejtonske BiH. Trojci to očigledno ne odgovara, baš kao ni ono što su čak tri od pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti rekle na sjednici prije dva dana. Drže se onog što odgovora isključivo njima, opozicionara iz Srpske i poruka onih koji su u Njujorku bili u manjini.
"Ne želi Dodik da čuje jasne poruke iz Savjeta bezbjednosti UN-a koje osuđuju secesionizam, udar na ustavni poredak i koje daju snažnu podršku OHR-u. On je čuo samo onaj dio koji poziva na dijalog", kaže lider NIP-a Еlmedin Konaković.
I u tome ne bi trebalo da bude sporno ama baš ništa. Osim ako plan nije prevazilaženje krize. Jer kada je interes samo otimanje vlasti, ne razgovara se sa onima koji su je osvojili na izborima. A teško da bi za to našli i vremena, od silnih sastanaka sa Britancima i Nijemcima.