Na pitanje pomoći ili ne Bakiru Izetbegoviću u smjeni rukovodstva Doma naroda parlamentarne skupštine BiH iz PDP-a odgovaraju šturo.
"Vidjećemo u narednom periodu", kaže Branislav Borenović.
Da li će se odazvati Izetbegovićevom pozivu, nije nam odgovorio ni prozvani Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990 i delegat u Domu naroda.
I u SDS-u muk. Milan Miličević bio je rječitiji za druge medije. I njemu i Borenoviću reklo bi se draža je SDA od SNSD-a, pa, po svemu sudeći, nisu daleko od toga da udruže snage i na taj način zanemare volju naroda. Što ne bi bio prvi put.
"Situacija je takva da su sada svi smjenjivi, zaista, da nijedna politička partija nema taj ekskluzivitet i vlasništvo nad političkim životom BiH u zajedničkim institucijama ove zemlje što znači da je to po meni otvorena demokratska mogućnost da li će se desiti ili neće vidjećemo u narednom periodu", kaže Borenović.
Ukoliko za tako nešto imaju politički kapacitet neka to i učine, odgovara Srđan Amidžić. Sve dok radi poslove koji su vezani za Sarajevo, zna se kaže, kakvo je opredjeljenje.
"Naše opredjeljenje podrazumijeva to da mi kao srpski narod zadržimo pravo da odlučujemo sami o sebi, pa i ako loše odlučujemo imamo pravo da odlučujemo i loše i dobro, ali sasvim sigurno je najlošija moguća varijanta da neko drugi odlučuje o nama", poručuje Amidžić, ministar finansija i trezora u Savjetu Ministara.
Nije iznenađenje što Izetbegović poziva gubitnike izbora da uz njihovu, bošnjačku politiku ruše volju naroda Republike Srpske, jasan je delegat SNSD-a u klubu Srba Radovan Kovačević. Za njih se, kaže Kovačević, zna šta priželjkuju Srpskoj.
"Ono što nas iznenađuje jeste da postoje Srbi koji su i sa takvima, zarad par fotelja, spremni rušiti demokratski kapacitet i izbornu volju sopstvenog, srpskog naroda". rekao je Kovačević.
Upravo ta volja narušena je već jednom, kada je PDP-ov Nenad Vuković postao delegat poslije čak dvije godine rada sadašnjeg saziva i to tako što je u Centralnoj izbornoj komisiji izvučen iz kinder jajeta. Sa druge strane Bakir Izetbegović očigledno na sve načine pokušava da ne ostane u političkoj sjeni.
"Sve te frustracije i potreba Bakira Izetbegovića da se SDA vrati na velika vrata na političkoj sceni, a to vidi po formuli da parlamentarnu većinu čine SDA, PDP, SDS i Hrvatska stranka sa manjim prefiksom koji apsolutno nemaju tu moć kao što ima HDZ da bi participirali u vlasti ali politički je legitimno boriti se, pa neka pokuša ali njegove frustracije, za njih nema lijeka niti pomoći", kaže Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Izetbegović je, podsjećamo, pozvao opozicione stranke iz Srpske i drugog entiteta da smijene rukovodstvo Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Dom naroda, inače, pored Parlamentarne skupštine potvrđuje smjenu Savjeta ministara, pa je jasno šta je krajnji cilj lidera SDA i onih iz Srpske, koji bi ga, po svemu sudeći podržali.