Generalni sekretar SNSD-a i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Srđan Amidžić rekao je gostujući u našim Centralnim vijestima da je BiH država kojoj je potrebno manje oružja, a više razuma.
Amidžić kaže da bi volio da je kod ministra odbrane BiH Zukana Heleza još prije godinu dana bilo dovoljno razuma i da se ovaj posao tada završio onako kako je bilo dogovoreno.
"Moje ubjeđenje je i dalje isto, a to je da je BiH država u kojoj treba manje oružja i više razuma i iz tog razuma da se rješavaju dobra pitanja. Drago mi je što smo ovo priveli kraju. Mislim da je to dobra stvar za ljude i u FBiH i u Republici Srpskoj, jer kada su elementarne nepogode, a one su nažalost sve češće, mi nemamo dovoljno sredstava da pomognemo ljudima“, rekao je Amidžić.
Podsjetio je da se o ovome pričalo još prije godinu dana.
"Volio bih da je Zukan (Helez) prije godinu dana prihvatio naš prijedlog koji je podrazumijevao da vršimo nabavku sredstava koja se mogu koristiti u takvim uslovima. Došli smo na kraju do tog rješenja. Vrši se nabavka višenamjenskih helikoptera za gašenje požara, pa kada se desi nepogoda ne moramo da molimo za helikoptere ni Srbiju ni Hrvatsku“, dodao je on.
Poručuje da mu je drago što je Republika Srpska uspjela da obezbijedi sredstva za nabavku prvog helikoptera i da je dalje sve na Ministarstvu odbrane.
Amidžić dodaje da bi ovakvih stvari trebalo da bude još više.
On je podsjetio da je na prijedlog ministara iz Srpske izdvojen milion KM koji su upućeni republičkim upravama civilne zaštite radi nabavke drugih sredstava za gašenje požara.
Komentarišući priče iz federalnog Sarajeva da BiH nabavlja borbene helikoptere, Amidžić kaže da to nisu borbeni, nego višenamjenski helikopteri za gašenje požara.
"Ne razumijem federalne političare koji neće da kažu da su to helikopteri za gašenje požara. Kakva je poruka da mi treba da kupujemo oružje, da se naoružavamo od koga se branimo? Glupost je da kažemo da BiH treba da kupuje oružje“, rekao je Amidžić.
Amidžić je dodao da će helikopteri biti stacionirani i u Republici Srpskoj i u FBiH ali da će, u slučaju potrebe, djelovati gdje god.
O napuštanju sjednice: Krišto se ponašala kao da smo u Šmitovom lokalu
Govoreći o situaciji kada je prije nekoliko dana, zajedno sa zamjenikom predsjedavajuće Savjeta ministara Stašom Košarcem, napustio sjednicu Savjeta, Amidžić kaže da je njihov postupak jedini moguć u odnosu na ponašanje predsjedavajuće Savjeta Borjane Krišto.
"Ona se ponašala kao da smo u kafani čiji vlasnik je Šmit, pa mi sad tu otvaramo neke teme. Ne možete vi da dođete na sjednicu Savjeta ministara i otvarate teme koje vama odgovaraju a mi se nismo dogovorili oko toga“, rekao je Amidžić.
Dodaje da ga je ponašanje Borjane Krišto iznenadilo.
"Jedini moguć postupak na njeno takvo ponašanje bilo je da mi odemo“, rekao je.
Govoreći o tome može li ta situacija da ugrozi najavljeni sastanak lidera koji organizuje predsjednik HDZ-a Dragan Čović, Amidžić kaže da je to pitanje za Borjanu Krišto.
"Ako dođe do toga da bude ugrožen sastanak, ona ga je ugrozila. Vjerujem da bi svaki Srbin iz Srpske odreagovao na isti način kao mi“, dodao je.
Kaže da je za Borjanu Krišto takođe i pitanje zašto je otkazan Samit lidera zapadnog Balkana.
"To pokazuje na kojem nivou je BiH“, dodao je.
Bošnjaci računaju da mogu da žive u BiH na način da ugrožavaju interese druga dva naroda
Komentarišući protestnu notu koju je Еlmedin Konaković poslao Hrvatskoj zbog izjava Gordana Jandrokovića, predsjednika tamošnjeg Sabora, Amidžić kaže da Bošnjaci računaju da mogu da žive u BiH na način da ugrožavaju interese druga dva naroda.
"To je princip na kojem oni istrajavaju i dok god oni budu istrajavali na tome biće sve manje BiH i oni to ne mogu da razumiju. To nije pitanje pojedinačnog lidera. Svi Srbi kada uradite nešto takvo imaju potrebu da pruže otpor ka takvim potezima. Oni kao da očekuju da mi u jednom momentu kažemo mi nismo ni Srbi, ni Hrvati, mi smo Bošnjaci. To se ne može desiti, to je u nama, to je naš nacionalni identitet, to nije stvar politike“, rekao je Amidžić.
Govoreći o najavama iz drugog entiteta da će pojedinci smijeniti rukovodstvo u Domu narodu i ministre u Savjetu ministara, Amidžić poručuje da ukoliko imaju politički kapacitet da to urade - onda to i urade.
"Ja dok radim ove poslove koji su vezani za Sarajevo znam kakvo će naše opredjeljenje biti. Naše opredjeljenje podrazumijeva to da mi kao srpski narod odlučujemo sami o sebi, pa i ako loše odlučujemo imamo pravo da odlučujemo i loše i dobro, ali sasvim sigurno je najlošija moguća varijanta da neko drugi odlučuje o nama. Dok mi radimo ovaj posao kada je u pitanju Sarajevo naša politika će biti da zadržimo pravo i samostalnost da donosimo odluke u vezi sa našom sudbinom i to je ono od čega ne odustajemo“, rekao je Amidžić.
U Banjaluci ne mogu da se dogovore oko podjele pozicija
Srđan Amidžić, koji je i generalni sekretar SNSD-a, rekao je gostujući u Centralnim vijestima ATV-a, da očekuje da se što prije stvore uslovi za konstituisanje banjalučke skupštine.
Budući da je šest odbornika SNSD-a vratilo mandate i da još nije poznato ko će umjesto njih u Skupštinu, Amidžić kaže da je manje bitno ko će to biti, jer svako se iz ličnih razloga opredijeli hoće li ili neće, nema to veze sa privrženosti SNSD-u i tim politikama.
"Bitnije je naše ponašanje kada je u pitanju Skupština“, rekao je on.
Kaže da su u SNSD-u zadovoljni rezultatom lokalnih izbora kada je u pitanju partija.
"Izgubili smo poziciju gradonačelnika i to nam nije drago i evidentno je da je značajan dio koalicionih partnera podržao (aktuelnog) gradonačelnika što je njihovo pravo. S druge strane, očekivanje svih nas je da oni naprave skupštinsku većinu i da nastave da vode grad“, kaže Amidžić i ističe da je sada problem to što oni ne mogu da se dogovore oko podjele pozicija.
"To građani Banjaluke treba da znaju - svako hoće da zadrži najveći dio kolača za sebe“, jasan je Amidžić.
Dodaje da oni u SNSD-u ne žele da "peglaju" neke stvari koje su uperene protiv građana.
"Zašto da glasamo za povećanje cijene vode za 30 odsto, zašto da dižemo kredite da se isplate nagomilane obaveze prema dobavljačima koji svakodnevno tuže Gradsku upravu. Ne želimo da snosimo odgovornost za to. Ponašamo se kao opozicija i to je relaksirana situacija jer ne želimo da nosimo tu odgovornost“, dodao je.
Amidžić je pozvao gradonačelnika i one koji su ga podržali da formiraju skupštinsku većinu i da krenu sa tim poslovima i u rješavanje problema.
"Еvo parking - ko će ljudima vratiti pare kada je u pitanju nelegalna naplata parkinga. Posljednji put projektovani prihodi 7 miliona KM na godišnjem nivou od naplate parkinga, pa te novce morate vratiti ljudima od kojih ste nezakonito naplaćivali. Zašto bih ja preuzimao tu odgovornost na sebe“, kaže on i dodaje da za to treba da odgovaraju oni koji su taj problem i napravili.
"Kada ste opozicija sasvim je logično da podržite dobre stvari. Imali smo sada situaciju na republičkom nivou smo imali usvajanje budžeta, tu je izgradnja bolnice u Trebinju, isplata majkama sa četvoro i više djece, stipendije i tako dalje... Jesu li glasale kolege iz opozicije? Je l' to znači da su oni protiv toga da majke imaju naknadu? A s druge strane oni od nas očekuju da na nivou grada glasamo za povećanje cijene vode, ili da se građani zadužuju“, dodao je.
Amidžić kaže da oni nisu ni pokušavali da naprave skupštinsku većinu.
"Zamislite mi pravimo većinu sa onima koji su podržali gradonačelnika. Iz gradske administracije su rekli da će Banja Luka bolje funkcionisati bez SNSD-a“, kaže Amidžić.
"Ono zašto oni ne mogu ili zašto pojedini koalicioni partneri se oglašavaju na takav način, jeste što oni ne mogu da se dogovore oko podjele pozicija, a ni koalicioni partneri nisu spremni da glasaju za povećanje cijene vode, da nose teret toga da se parking nezakonito naplaćivao, a ni da se dižu krediti samo da bi se isplatile obaveze iz prethodnog perioda, a ne da bi imali novo investiranje. Želim im da brzo formiraju većinu. Mi smo rekli da ćemo dati podršku kada je u pitanju glasanje za skupštinsko rukovodstvo a i kada je u pitanju imenovanje v.d. načelnika. Mi sa tim nemamo problem“, zaključio je Amidžić.